Blog

gorsel1 - Twitter'da Hashtag ile Pazarlama

Twitter’da Hashtag ile Pazarlama

Twitter’da Hashtag ile Pazarlama Çalışmaları

Sosyal medya ağları günümüzün en yoğun alanları içerisinde yer almaktadır. Her gün milyonlarca insan sosyal medya platformları aracılığıyla gündemi takip etmekte, kendi gündemlerini oluşturmakta ve hatta ülke gündemlerini etkilemektedir. Gündemin hızla değiştiği ve etkileşimin çok yüksek olduğu alanlardan biride şüphesiz Twitter’dır. Her gün milyonlarca tweetin atıldığı bu mecra firmalarında gözde pazarlama alanları içerisinde yer almaktadır.

Twitter’da önemli etkiye sahip olan “Hashtag” kullanımı, bir reklam ve pazarlama amacı olarak oldukça rağbet görmektedir. Twitter’da hashtag, bir konuyu öne çıkarmak, atılan tweet içerisinde bir duruma dikkat çekmek, konuyu daha hızlı yaymak ve daha çok kişiye ulaştırmak için kullanılmaktadır. Oldukça etkili bir yöntem olan hashtag kullanımı sayesinde, bir konu hakkında insanlar binlerce, milyonlarca tweet göndermektedir. Ayrıca bu hashtagler twitter gündemini belirleyerek, trend topic listesine girerek popülerliğini göstermektedir. Twitter’da pazarlama çalışması yapmayı hedefleyen marka ve firmaların da hashtag kullanımından faydalanmaları, Twitter içerisindeki en etkili yöntemlerden biridir. Elbette hashtag kullanımında da bilinçli ve dikkatli olmak gerekir. Zira her postun içerisinde yer alan hashtag sizi başarıya ulaştırmayabilir.

Twitter’da hashtag ile pazarlama yapmanın temelde iki farklı yöntemi vardır. Bunlardan ilki; organik olarak Twitter gündeminde yer alan hashtaglerin ya da insanlar tarafından genelde en çok tercih edilen hashtaglerin kullanılmasıdır. Twitter kullanıcılarının o gün içerisinde ya da genel itibariyle en çok kullandığı hashtagleri, firmalar kendi postlarının içerisinde kullanarak, tweetlerini öne çıkarıp, daha fazla kişiye ulaştırabilirler. Bir diğer yöntem ise sponsorlu gündem belirleme yöntemidir. Twitter reklam modelleri içerisinde Promoted trend reklam modeli olarak geçen bu sistemde marka ya da firma tarafından belirlenen hashtag 24 saat boyunca trend topic listesinin en üst sırasında yer almaktadır. Böylelikle kullanıcılar hem o hashtag ile atılan tweetleri görebilir hem de kendileri de o hashtagi kullanarak tweet atabilir. Bu da hedeflenen amacın ön plana çıkmasını kolaylaştırır. Twitter’da hashtag ile pazarlama yapmak elbette çok kolay bir durum değildir. Bu konuda da bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Analiz Yapın

Hashtag kullanımı Twitter’da öne çıkartmak istediğimiz bilgiler açısından önemlidir. Ancak yapacağımız paylaşım içerisinde her hashtag kullanılır mı? Kullanılacak her hashtag amaca uygun mudur? Elbette böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü her popüler hashtag sizi başarıya ulaştırmaz. Bu yüzden paylaşım içeriği ile hashtag uyumluluğu çok önemlidir. Bunun tespit edilebilmesi için ise hashtag analizinin yapılması gerekir. Genel olarak pazarlama faaliyetinde ileti içerisinde kullanılacak olan hashtagler Twitter’ın trend topic listesinde yer alanlardan seçilmektedir. Çünkü böylelikle insanların o an yoğun olarak kullanıp, takip ettikleri bir konu içerisinde kendi iletimizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz. Ancak sırf popüler olduğu için de her hashtagi kullanamayız. Başarıya ulaşacağınız yerde yanlış atılacak adımlar sizi komik duruma da düşürebilir. Bu yüzden hashtaginizi belirlemeden önce analiz yapmayı unutmayın. Hashtag analizi konusunda dilerseniz popüler bir uygulama olan Hashtags.org’u kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde popüler hashtahlerin neler olduğuna ve o hashtagler ilgili verilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca hashtaglerle alakalı yeni örneklerin neler olabileceğine dair fikirde edinebilirsiniz.

goresel2 - Twitter'da Hashtag ile Pazarlama

Etkili İletişim Kurun ve Firmanızı İyi Yansıtın

Twitter, markalar ve firmalar için hedeflenen kişilere ulaşılması konusunda en iyi mecralardan biridir. Ancak Twitter üzerinden hedeflere ulaşabilmek, iyi ve kaliteli bir iletişim kurmaktan geçmektedir. Yapacağınız paylaşımların gerçekten kullanıcılarınızın hoşuna gidip, gitmeyeceği bu konudaki en belirleyici faktörlerdendir. Bununla beraber içeriklerinizin markaya uygunluğu, gündeme ve güncelliğe olan uygunluğu da çok önemlidir. Tüm bu parçalar Twitter üzerinde takipçileriniz ile iyi bir iletişim kurmanızda ve markanızı iyi yansıtmanızda etkili olmaktadır. Peki, bu durumun hashtag pazarlaması ile ne ilgisi var? Eğer bu soru akıllara geliyorsa, cevabı da oldukça açıktır. Twitter’da hashtag pazarlamasında başarıya ulaşmanız için kullanıcılardan gelecek ilgi ve destek çok önemlidir. Markanıza ya da firmanıza karşı böyle bir durumda ilgi ve destek oluşması içinde, kullanıcı ile başarılı bir iletişiminizin olması şarttır.

Güncel Olun

Twitter’da sürekli olarak firmanızın, ürünlerinizin, kampanyalarınızın tanıtımlarını yapmaktan kaçının. Eğer sürekli olarak reklama yönelik paylaşımlar yaparsanız, bu durum kullanıcıları sizden uzaklaştıracaktır. Bu yüzden her zaman gündemi takip ederek, insanları, geneli ve toplumu ilgilendiren konularla ilgili de paylaşımlar yapın. Bu durum hem sizin aktif olduğunuzu hem de topluma karşı duyarlı olduğunuzu gösterecektir. Netice olarak ise insanlar sizi takip etmeyi faydalı görecektir. Bu yüzden sürekli satış odaklı paylaşımlar yapmak dışında sosyal içerikli, çeşitli yardımlarla ilgili ve benzeri paylaşımlar yapın. Böylelikle kullanıcı gözünde iyi niyetli ve güvenli bir marka imajı yaratmış olacaksınız. Bu olumlu düşüncüler, Twitter’da hedeflediğiniz kitlenin sizi takip etmesini sağlayacaktır. Bu da bir kampanya başlattığınızda takipçilerinizden destek görmenizi sağlayacaktır.

Günümüzde Twitter’ı etkili ve başarılı kullanan firmalar artık hashtag çalışmaları sayesinde ürünlerini daha çabuk ve hızlı bir şekilde pazarlamayı başarıyorlar. Hashtag ile Twitter’da başarılı olmak için ise yukarıda bahsedilenler ile birlikte; iyi bir strateji belirlemek, dikkat çekici bir hashtag oluşturmak, hashtagin takibini yapmak, kullanıcılar ile etkileşime geçmekte çok önemlidir.

Twitter’da hashtag ile pazarlama çalışmalarına yönelik aklınızdaki soruları sormak veya sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir