Blog

Facebook Reklamları için Kampanya Stratejisi Oluşturma

Facebook Reklam Stratejileri

Dijital platformlarda oluşturulacak reklam kampanyalarında öncelikli olarak iyi bir stratejiye ihtiyaç vardır. Kampanya stratejisi, reklam kampanyalarında hedeflenen başarıya ulaşabilmenin ve iyi bir performans sergileyebilmenin önemli bir adımıdır. “Neyi, nasıl ve neden” yapılacağını önceden bilmek, bunlara göre bir yol haritası oluşturmak, reklam stratejileri için çok önemlidir.

facebook reklam stratejileri - Facebook Reklamları için Kampanya Stratejisi Oluşturma

Yapılacak her çalışmada önemli bir rolü olan stratejinin, Facebook reklamları konusunda da çok önemli bir yeri vardır. Facebook reklamları için kampanya stratejisi oluşturulması birçok açıdan fayda sağlamasıyla beraber, hedeflenen başarıya ulaşılması içinde çok önemlidir. Bütçeyi doğru kullanabilmek ve reklam performansını arttırabilmek için kampanya stratejileri oluşturulması bir gerekliliktir. Reklam bütçesinin kullanımı ile reklam performansı arasındaki ilişki bağlamında performansın artması, reklamlarda işlem başına ödenecek tutarın düşmesini sağlamaktadır. Facebook reklamları için başarılı bir kampanya stratejisi oluşturabilme konusunda öncelikle “Kampanya, Reklam Seti ve Reklam” gibi bilinmesi gereken üç önemli faktör vardır. Reklam kampanyası oluşturmadan önce bu faktörlerin neler olduğu, ne işe yaradığı ve ne gibi yararlarının olduğunun bilinmesi, doğru stratejilerin oluşturulması konusunda önemlidir. Şimdi bu üç önemli kriter hakkında bilinmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Facebook Kampanya

İçerisinde reklam setleri ve reklamların yer aldığı bir düzeydir. Kampanya sayesinde bir kampanyanın reklam verme amacı kontrol edilebilmektedir. Kampanya alanı, reklam verenlerin Facebook’ta ne için reklam yayınladıklarını ve ne için optimizasyon yapmak istediklerini belirttikleri önemli bir seçenektir. Kampanya bölümü, reklam setleri ve reklamların kolay olarak ölçümlenmesi ve optimize edilmesini sağlamaktadır.

Bu aşamada ne için kampanya oluşturulacağının bilinmesi ve nasıl optimize edileceğinin bilinmesi önemlidir. Kampanya düzeyinde birçok farklı reklam verme amacı bulunmaktadır. Sayfa beğenmeleri, web sitesi tıklamaları, video görüntülemeleri, uygulama yüklemeleri bu amaçlardan sadece bazılarıdır. Bir kampanya oluşturma aşamasında öncelikle reklam verme amacı ve kampanya adı seçilir. Reklam verme amaçları doğrultusunda; “daha fazla insanın markamdan haberdar olmasını istiyorum, potansiyel müşteriler bulmak istiyorum, ürün veya hizmetlerimin satışlarını arttırmak istiyorum” gibi ana seçenekler bulunmaktadır. Bu amaçlar kendi içerisinde farklı şekilde kısımlara da ayrılmaktadır.

Belirlenen amaç için reklam kampanyası oluşturabilmenin farklı yolları bulunmaktadır. Eğer web sitesine ziyaretçi çekebilmek adına reklam oluşturmak isteniyorsa; ‘web sitesi tıklamaları’ reklam seçeneği ile bir kampanya oluşturularak, CPC üzerinden ücretlendirme tercih edilebilmektedir. Bunun haricinde, URL gönderi olarak düzenlenerek, ‘sayfa gönderisi etkileşimi’ seçeneği ile kampanya oluşturulabilir ve bu seçenek üzerinden ücret ödenebilir.

Bir reklam kampanyası oluşturmak için temelde şu işlem basamaklarının takip edilmesi gerekmektedir:

  • Kampanya oluşturma; Reklam verme amacını seçme, kampanyayı adlandırma.
  • Reklam Seti oluşturma; hedef kitleyi seçme, bütçenin ve reklamın zaman planını belirleme, teklifi belirleme, reklam setini adlandırma.
  • Reklamları oluşturma; görselleri seçme, metni/bağlantıları ekleme, reklam alanını seçme

facebook reklamlari icin kampanya stratejisi - Facebook Reklamları için Kampanya Stratejisi Oluşturma

Facebook Reklam Seti

Reklam seti, kampanya ve reklamlar arasında yer alan bir reklam kampanya düzeyidir. Reklam setlerinde bir veya birden fazla reklam bulunmaktadır. Reklam setleri içerisinde temelde bütçe ve yayınlama takvimi yer almaktadır. Reklam kampanyaları için bütçe kontrolü, hedef kitle belirleme, reklam zamanlaması, geri bildirimlerin ölçümlenmesi gibi faktörler reklam seti düzeyinde uygulanabilmektedir.

Reklam setinde yer alan farklı reklamlar ile aynı hedef kitle hedeflenerek, her hedef kitle bölümü için bir reklam seti oluşturulabilmektedir. Böylelikle her hedef kitle için harcanan tutar kontrol edilebilir, her hedef kitlenin reklamı ne zaman göreceği belirlenebilir ve bu hedef kitlelere özel ölçümler görülebilir. Bunlarla beraber reklam setinde yer alan reklamların Facebook’ta nerede görüneceğine de karar verilebilmektedir.

Reklam seti oluştururken hedef kitle; yaş, konum, cinsiyet, ilgi alanı, davranış gibi farklı değişkenlere göre ayarlanarak, hedeflenebilmektedir. Oluşturulan bir kampanyanın altında birden fazla reklam seti bulundurulabilmektedir. Böylelikle mevcut bütçe bu reklam setlerine dağıtılarak farklı kitlelerin reklama verdiği tepki ölçümlenebilir ve reklam için optimizasyon seçenekleri arttırılabilir.

Reklam seti düzeyinde bütçe ayarı ve zaman planı ayarlarını yaparken her ikisi içinde ayrı ayrı iki farklı seçenek bulunmaktadır. Zaman planı ayarları için “reklam setim süresiz yayınlansın veya bir başlangıç ve bitiş tarihi seçin” şeklinde iki seçenek yer almaktadır. Eğer belirli bir tarih aralığında reklam yayını yapılacaksa ikinci seçenek, bir tarih aralığı yoksa birinci seçeneğin seçilmesi gerekmektedir. Bütçe ayarları için de “toplam bütçe ve günlük bütçe” olarak iki ayrı seçenek vardır. Eğer toplam bütçe seçeneği seçilirse, belirlenen harcama tutarı yazılır ve zaman planı ayarlarından da ikinci seçenek olan ‘bir başlangıç ve bitiş tarihi seçin’ tercihi seçilmek zorundadır. Bu seçenekle belirlenen zaman aralığı içerisinde bütçeden eksilme olacaktır. Eğer günlük bütçe seçilirse, her gün harcanmasını istediğiniz bir miktar belirlenmelidir. Bu bütçelendirme seçeneği, iki zaman planı ayarına da uygulanabilmektedir.

Reklam seti “Power Editör” kısmından oluşturulmaktadır. Power editöre girildikten sonra reklamları yönetin sekmesine tıklanarak açılan sayfanın önce sol kısmında yer alan simgeye sonra reklam seti oluştur simgesine tıklanır. Ardından bu reklam setini eklemek için mevcut bir kampanya seçilir ya da yeni bir kampanya oluşturulur. Sonrasında reklam setine bir ad verilir ve oluştur butonu tıklanır. Bu işlemlerin akabinde yeni reklam seti seçilerek bütçe, hedef kitle, reklam yayın alanı ve ücretlendirme gibi ayarların belirlenmesi için düzenle simgesi tıklanır. Tüm her şeyin hazır olduğu düşünüldüğünde, yeni reklam setini yayınlamak için “değişiklikleri gözden geçir” seçeneğine tıklanır.

facebook reklamlari icin kampanya stratejisi olusturma - Facebook Reklamları için Kampanya Stratejisi Oluşturma

Facebook Reklam

Reklam, kampanya ve reklam setinin altında yer alan, gösterilmesi hedeflenen reklam düzeyidir. Hedef kitleye gösterilmesi istenilen reklamlar bu aşamada yer almaktadır. Bir reklam setinin altında birden fazla reklam oluşturma imkanı vardır. Reklam seti altında birden fazla reklam oluşturulduğu zaman Facebook performansı yüksek olan reklamı daha fazla göstermektedir. Tek bir reklam her zaman kendi tasarım ve düzenini içermektedir. Genel hatlarıyla hazırlanan reklamlar fotoğraf, video, metin ve hareket çağrısı butonundan oluşmaktadır. Reklam amaç ve içeriğine göre bunlar reklam veren tarafından ayarlanmaktadır. Hangi bileşenlerin kullanılacağı reklam içeriğine göre değiştirilebilmektedir. Facebook’ta fotoğraf, video, carousel (döngü), slayt gösterisi ve canvas şeklinde reklamlar yayınlanabilmektedir.

Reklam oluşturma aşamasında görsel seçimi, reklam metninin yazılması, bağlantıların eklenmesi ve son olarak reklam alanının seçilmesi gerekmektedir. Reklam alanı konusunda site haber kaynağı reklamları, sağ sütün reklamları, mobil haber kaynağı reklamları gibi temel seçenekler bulunmaktadır. Reklamlar site tanıtımı, sayfa tanıtımı, sayfa gönderisini öne çıkarma, uygulama tanıtımı, site trafiği arttırma gibi birçok farklı seçeneklerden oluşabilmektedir. Facebook reklamı oluşturmadan önce reklam verenin kendine” Reklam verme amacım nedir? , Reklamın nasıl gözükmesini istiyorum? , Kimlere erişmek istiyorum? , Reklamı oluşturmak için Facebook’ta hangi araçları kullanmak istiyorum?” sorularını sorarak ve bunları eksiksiz olarak cevaplayarak işleme başlaması gerekmektedir.

Facebook’ta reklam yayınlamak için öncelikli olarak yukarıda bahsedilen konuların bilinmesi gerekmektedir. Bu alanların neler olduğu ve kullanımlarının nasıl olduğu bilinirse, oluşturulacak reklam kampanyaları o derece yararlı olacaktır. Facebook reklam kampanyası oluşturmadan önce yapılması gereken reklamlar ile ilgili gerekli stratejiler oluşturulursa, bütçenin doğru kullanılması ve hedeflenen başarıya ulaşılması daha kolay olacaktır. Bu bilgilerle beraber ayrıca Facebook reklam terimleri ve Facebook paylaşım çeşitleri konusunda gerekli ön bilgi hazırlıklarının yapılması daha iyi bir reklam kampanyası optimizasyonunun yapılması bakımından faydalı olacaktır.

Facebook Reklam Çalışmaları Hakkında bilgi almak, Facebook Reklam Danışmanlığı Hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir