Blog

etkili instagram reklami olusturmanin puf noktalari - Etkili Instagram Reklamları Oluşturmanın Püf Noktaları

Etkili Instagram Reklamları Oluşturmanın Püf Noktaları

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte Instagram sadece bir sosyal mecra olmaktan çıkmış ve somut olarak ticari bir kapı haline gelmiştir. Bu yüzden de Instagram reklam amacı ile sık sık kullanılmaktadır. Peki Etkili Instagram reklamı nasıl oluşturulur?

Instagram reklamları püf noktaları bilinmediği takdirde beklenilen etkiyi yaratamayabilir. Bu yüzden reklam vermenin püf noktalarını öğrenerek “Nasıl doğru Instagram reklamı verilir?” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Instagram Reklamı Nasıl Yapılır?

1. Facebook Sayfanızı Business Manager’a Bağlayın

sayfayi businessa baglama - Etkili Instagram Reklamları Oluşturmanın Püf Noktaları

2. Reklam Amacı Seçin

instagram reklam amaci - Etkili Instagram Reklamları Oluşturmanın Püf Noktaları

3. Instagram Reklamınızı Oluşturun

reklam olusturma - Etkili Instagram Reklamları Oluşturmanın Püf Noktaları
Instagram Reklamında Bütçe ve Hedef Kitle Planlaması

Instagram reklamlarında kullandığınız bütçe reklamın insanlara ulaşmasını sağlayacak tutardır. Ürün/hizmet sunumunuzla ilgilenecek kişileri doğru tespit etmelisiniz. Bölge, yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi pek çok seçin reklam yayınlarken yapabileceğiniz seçimlerdir. Örneğin; bir makyaj malzemesini erkeklere sunmak fazla bütçe harcamak anlamına gelir. Hedefiniz her zaman temiz bir hedef kitle oluşturmak olmalıdır. Instagram reklamları için bütçe planlaması yaparken reklam için harcanacak tutar belirlenir. Bu noktada sizinle Instagram için bütçe çeşitlerini paylaşabiliriz.

Instagram Reklamları Bütçe Çeşitleri

Hedef kitle seçiminiz bütçenizin tutarını etkiler. Instagram reklamı bütçe planlaması yapılırken iki adet bütçe çeşidi bulunur. Bunlardan biri günlük bütçe diğeri ise toplam bütçedir. Bu bütçe çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz;
Günlük bütçe: Reklam kampanyası için günlük olarak harcanabilecek tutardır.
Toplam bütçe: Reklam kampanyasının yayında kalacağı süre boyunca harcanacak tutardır.

Bütçe planlamasını seçilen yayın türü de etkileyebilir.

Instagram Reklamları İçin Bilmeniz Gereken Teknik Özellikler

Instagram reklamları için teknik özellikleri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Başlık uzunluğu için 120-135 harf civarında kalmanızı öneririz.
 • Önerilen geleneksel reklam boyutu ise 1080 x 1080 pikseldir.
 • Resimler JPG ya da PNG formatında olmalıdır ve en fazla 30 MB büyüklüğünde olmalıdır.
 • Videolar için önerilen uzunluk 120 saniyenin altıdır.
 • Önerilen video formatı MP4 ya da MOV olmakla birlikte maksimum büyüklük 4 GB’dir.

Instagram hikayeleri için ise;

 • Hikaye görüntüleri 1080 x 1920 piksel olmalıdır.
 • Resimler JPG ya da PNG formatında olmalıdır ve en fazla 30 MB büyüklüğünde olmalıdır.

Instagram Reklamlarından Daha Fazla Dönüş Alabilmek İçin Tüyolar

Instagram reklam verme tekniklerini öğrendikten sonra sırada bu işe dair ipuçları var! Bir Instagram reklamının etkili olmasını sağlayan sırları sizinle şu şekilde paylaşabiliriz;

1. Hedef Kitlenizi Yakalayan Reklamlar Oluşturun

Instagram reklamlarında her reklamda olduğu gibi hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Sizinle ilgilenecek kullanıcılar kaç yaşında, nerede ikamet ediyor, medeni durumu ne ve ilgi alanları neler gibi noktaları tespit etmelisiniz. Hedef kitlenizin Instagram üzerindeki davranışlarını analiz etmelisiniz. Onların neye tepki gösterdiğini bilmeli ve planlamanızı bu doğrultuda yapmalısınız.

Detaylı hedef kitle filtrelemesi için reklamları Facebook Business aracılığıyla oluşturmanızı önermekteyiz.

2. Müşteri Odaklı Reklamlar Oluşturun

Firmanızı ortaya çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Fakat bunun iyi bir strateji olduğunu söyleyemeyiz. Kurumsal detaylarınıza yer vermektense kullanıcılara bir mesaj iletmeli ve bunu çekici hale getirmelisiniz. Kullanıcılar fazla bilgi içeren reklamlarla ilgilenmez. Müşteri odaklı reklamlar ilgi çekicidir.

3. Uyumlu Görseller Seçin

Seçilen görseller marka, ürün veya hizmet ile uyumlu olmalıdır. Irkçılık, cinsiyetçilik ya da benzeri bir karşıtlık oluşturmamalıdır.

Bu tarz olumsuz anlamdaki reklamların bir kısmı direkt reklamların yayınlanmasına engel olabileceği gibi bir kısmı da şikayetler üzerine reklam gösterim sıklığını olumsuz etkilemektedir.

4. Net Görüntüler Kullanın

Reklamlarda görsel kullanımı çok önemlidir. Görseller anlaşılabilir olmalıdır. Böylece kullanıcıları odaklanması gereken noktaya yönlendirmeniz kolaylaşır. Görsel üzerinde ana mesaj, küçük detaylar ve ilgi çekici detaylar yer almalıdır.

5. Metin Sınırına Dikkat Edin

Instagram reklamları birtakım kurallara tabidir. Görselinizin %20’sinden fazlası metin olmamalıdır. Bu yüzden metin kullanımına dikkat edilmelidir. Metin ilgi çekici, kısa ve anlaşılır olmalıdır. Markanızı yansıtmalıdır.

Daha önceden reklam metin sınırının aşması durumunda reklamlar yayınlanmıyordu. Şu anda bu durum reklamların yayınlanması için bir engel teşkil etmese de gösterim sıklığına olumsuz etkisi devam etmektedir.

6. Tanıtıcı Reklam Açıklamaları Hazırlayın

Instagram reklamlarında en büyük hatalardan biri açıklama kısmında yapılıyor. Markaların büyük bir çoğu Instagram açıklamasına link koyarak ürün satışı yapmaya çalışıyor. Ama bu alanda yapmanız gereken çok daha farklı. Kendinizi tanıtan ya da hizmet/ürün tanıtma odaklı metinler oluşturarak kullanıcıyı harekete geçirmelisiniz.

7. Hashtag Planlayın

Hashtag planlaması yaparken oluşturduğunuz hashtaglerin hatırlanabilir ve markanızla uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu hashtagleri gündelik paylaşımlarınızda da kullanmalısınız. Böylece reklamınız hem daha fazla kişiye ulaşabilir hem de insanlar bu hashtaglere tıklayarak size ait daha fazla gönderiye erişebilirler.

Bununla beraber de aşırı hashtag kullanımından kaçınmayı unutmamalısınız. Belirli bir oranın üzerindeki hashtag kullanımı da reklamlarınızı olumsuz etkileyecektir.

8. Reklamları İlgili Şekilde Yönlendirin

Instagram’ın dezavantajlarından biri paylaşımlarda link eklenememesidir. Bu açık reklamlarla kapanabiliyor. Bu yüzden reklam linklerinizi doğru şekilde yönlendirmelisiniz. Ürün odaklı reklam yaptığınızda web sitenize yönlendirerek doğru trafik oluşturmalı ya da satın alma eğilimi oluşturmalısınız. Web sitesi trafiğini arttırmayı amaçlıyorsanız web sitenizi diğer reklam çalışmalarında da kullanabilirsiniz. Ama takipçi kazanmak gibi amaçlarınız varsa profilinize yönlendirecek içerikler ve bağlantılar oluşturmalısınız.

9. Stories Reklamlarını Es Geçmeyin

Stories oldukça popüler bir alan. Bu yüzden yaratıcı reklamlarla kullanıcıları yakalayabilirsiniz. Yukarı kaydırma özelliği ile tek bir hareket kullanıcıyı istediğiniz alana yönlendirmenizi sağlar. Fakat burada yaptığınız reklamların diğer hikayeler arasında kaybolmamasına özen göstermelisiniz.

10. Video Reklamlarını Deneyin

Videolar Instagram’da yüksek geri dönüş alan içeriklerdir. Özellikle kullanıcıların izlemeyi bırakmadığı videolar iyi reklamların temelini oluşturur.

Instagram Reklamlarından Yüksek Geri Dönüş Alabilmeniz için Sektöre ve Hedef Kitleye Uygun Kampanyalar Oluşturmalısınız

 • Alışveriş reklamları için katalog reklamlarıyla kullanıcıların hızlıca reklamı incelemesi sağlanırken potansiyel müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz.
 • Butik bir işletmeyseniz reklamlarınızı inceleyip ilgi gösterenleri whatsapp veya DM mesajlarına yönlendirerek bütün talepleri yakalamış olursunuz.
 • Bir etkinlik, kayıt, hizmet arzı oluşturmak için potansiyel müşteri formları üzerine reklamlar oluşturarak hızlıca ihtiyacınız olan bilgileri potansiyel müşterilerinizden alabilirsiniz.
 • Ürünlerinizi internetteki katılımcı e-ticaret sitelerinde ya da uygulamalarda satabilmek için dinamik reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.
 • Trafiklerinizi arttırmak için messenger ya da uygulamaya yönlendirebilirsiniz.
 • Marka bilinirliğinizi artırmak, marka algısı oluşturmak veya reklamınızın daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız reklam süresi boyunca erişiminizi veya gösterimlerinizi maksimumda tutabilirsiniz.

Instagram Reklamı Hakkında Sık Sık Sorulan Sorular

Belirlediğim Günlük Bütçenin Üzerinde Bir Harcama Gerçekleşmesinin Nedeni Nedir?Bazen günlük bütçenizin %25’i üzerinde harcama gerçekleşebilir. Bütçenin tam olarak kontrol altında olmasını istiyorsanız toplam bütçe belirlemelisiniz.

Düşük Bir Bütçe ile Reklamlar Hemen Gösterim Alarak Yayından Kalkar mı?Instagram reklamı günlük bütçeyi 24 saate yayarak kullanmayı hedefler. Hızlandırılmış bir reklam ise kampanyanın sık sık gösterir ve günün tamamlanması beklenmeden harcamaya odaklanır.

Harcanan Reklam Bütçesine Neden KDV Eklenir?

Minimum bütçe ile maksimum geri dönüş alabileceğiniz reklamlar için profesyonel reklam yönetimi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Instagram reklamları hakkında detaylı bilgi almak için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir