Blog

Google Merchant ile Ürün Listeleme Reklamı Oluşturmak

Google Merchant Center

İnternet kullanımın yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle beraber, google merchant - Google Merchant ile Ürün Listeleme Reklamı Oluşturmakhemen hemen her şey insanlara bir dokunuş kadar yakınlaşmış durumdadır. Günümüzde insanlar internet aracılığıyla istedikleri ve aradıkları her şeye neredeyse ulaşabilir duruma gelmiştir. Google’da bu anlamda tüketicilere ve E-Ticaret firmalarına kolaylık sağlamak adına ‘Google Merchant Center’ hizmetini uygulamaya koymuştur.

Bu derece hızlı gelişen internet dünyası, ticaret sektöründe de rekabeti arttırmaktadır. Bu rekabet yarışı içerisinde her türlü küçük, büyük yatırımcı ve firma tüketicilere en iyi hizmeti verebilmek için gayret göstermektedir. Yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip edip, uyum sağlayan yatırımcılar ise bir adım öne geçebilmektedir. Google ise sanal dünyadaki bu yarışı kolaylaştırmaya çalışmaktadır.

İlk başlarda bir arama motoru olarak bilinen Google, zamanla firmalar adına reklam ve ürün tanıtımı yapma görevini de üstlenmiştir. Hatta Google bu konuda çok boyutlu bir hal almıştır. Bunun sebebi ise hiç şüphesiz, Google’ın en çok kullanılan arama motoru olmasıdır.

start seling on google merchant center - Google Merchant ile Ürün Listeleme Reklamı Oluşturmak

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant; mağaza, ürün ve hizmetlerinize ait bilgilerin Google’a yüklenmesi ve bu yüklenen verilerin Google alışveriş ve diğer Google hizmetlerinde sunulmasına yardımcı olan bir araçtır. Google Merchant Center en yalın haliyle “ ürün listeleme reklamları” hizmetidir.

Bilindiği üzere Google’ın en büyük gelir payını Adwords reklamları oluşturmaktadır. Google Merchant Center’da Google Adwords reklamları içerisinde yer alan bir reklam hizmetidir.

Yani Google Merchant’ın alt yapısını Google Adwords oluşturmaktadır. Peki, hali hazırda kullanılmakta olan Google Adwords reklam kampanyaları mevcutken, Google Merchant Center’a neden ihtiyaç duyuldu?

Google Merchant Center’ın Avantajları Nelerdir?

Google Merchant Center, en temelde mağaza ve ürün bilgilerinizin Google’a yüklenmesi ve bu verilerin Google hizmetlerince sunulmasıdır. Google Merchant’ın, temel Adwords reklamlarından farkı; ürünlere başlık, resim, fiyat, promosyon mesajları, mağaza ismi ve benzeri bilgileri ekleme imkanınızın olmasıdır. Yani E-Ticaret sitelerinin Google’a verdiği reklamda, ürünün görseli ve ürün hakkında bazı bilgiler eklenebilmektedir. Google Merchant için Adwords reklamlarının gelişmiş versiyonu diyebiliriz.

  • Google Merchant’ın faydalarına bakacak olursak;
  • Google Merchant Center, yeni bir satış politikasıdır.
  • Müşteriye kolay ulaşmanıza yardımcı olacak bir yeniliktir.
  • Kullanıcı tarafından yapılan ürün aramalarında daha detaylı bilgiler sunabilmenizi sağlayacak bir hizmettir.
  • Daha kaliteli bir pazarlama yöntemidir.
  • Ürün ve hizmetlerinizi daha detaylı ve görsel olarak sunmanıza imkan sağlayacak bir araçtır.
  • Günümüz teknolojisine uyum sağlayan bir satış politikasıdır.
  • Google Merchant Center sayesinde, ürün araması yapan kullanıcılara görsel olarak hitap edebilme imkanına sahip olacaksınız. Ürün bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini kontrol edebileceksiniz.

merchant avantajları - Google Merchant ile Ürün Listeleme Reklamı Oluşturmak

Google Merchant Center Nasıl Çalışır?

Google Merchant Reklamları hizmetinden faydalanabilmeniz için öncelikle bir Google Merchant Center kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Kullanıcı hesabı oluştururken karşınıza çıkacak olan sayfalarda sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz. Daha sonra ‘kullanım koşullarını okudum onaylıyorum’ seçeneğini seçip hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Eğer mevcutta aktif olarak kullandığınız Google Adwords hesabınız varsa onun üzerinden de reklam kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Sonraki işlem basamaklarında ise, web site adresinizi doğrulayarak ve hak talebinde bulunmalısınız. Bu işlemlerden sonra ise Google’a; görsel, içerik, stok, fiyat ve diğer bilgilerin yer aldığı veri dosyalarını oluşturup yüklemeniz gerekmektedir.

Ürünleriniz hakkındaki bilgileri Google’a üç farklı veri feed’i ile aktarabilirsiniz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Excel Tablo ve E-Tablo ile Veri Bilgilerini Oluşturma: Bilgisayarınızda oluşturacağınız bir  Microsfot Excel tablosu ile ürün bilgilerinizi kayıt edebilir ve Google Merchant’a aktarabilirsiniz. Oluşturacağınız Excel tablosuna ürün ile ilgili; kimlik, başlık, açıklama, fiyat, durum, bağlantı, stok durumu ve resim bağlantısı bilgilerini girebileceğiniz sütunlar oluşturmalısınız. Her bir sütunun altına ilgili bilgiyi doğru olarak yazmalısınız.

‘Kimlik’ kısmına ürün kodunu; ‘başlık’ kısmına ürün başlığını; ‘açıklama’ kısmına ürün ile ilgili açıklamayı; ‘fiyat’ kısmına ürün fiyatını; ‘durum’ kısmına ürünün yeni ya da ikinci el odluğu bilgisini; ‘bağlantı’ kısmına ürünün sitenizde yer alan bağlantı adresini; ‘stok’ kısmına ürünün stok adedini; ‘resim bağlantısı’ kısmına ürünün resim adresi bilgisini eklemelisiniz.

Yukarıda belirtilen tanımlamalara ait detaylar için Ürün Feed Spesifikasyonlarını inceleyebilirsiniz.

Örnek Excel Tablosu:

google merchant center excel - Google Merchant ile Ürün Listeleme Reklamı Oluşturmak

Son olarak Excel tablonuzu (.txt) formatında kaydetmelisiniz. Bunun için dosya menüsündeki farklı kaydet butonuna tıklayın, dosya türünü belirterek, sekmeyle ayrılmış metin (.txt) olarak kaydedin. Kayıt türü açılır kutusunda Metin (sekmeyle ayrılmış)(*.txt) seçeneğini belirleyiniz.

Excel tablo ile veri feed’i oluşturmanın dezavantajıysa; manuel olarak kontrol yapılmasını gerektirmesidir. Yani reklam verdiğiniz ürünün stoklarının bitmesi ya da fiyatlarında değişiklik olması durumunda, sistem üzerinden elle değişiklik yapmak zorundasınız. Aksi takdirde bilgilerinizi güncellemezseniz, reklamınızı kaldırana kadar ürününüz görüntülenmeye ve sizde ücret ödemeye devam edeceksiniz.

Yukarıda bahsedilen veri aktarımını dilerseniz Google E-Tablolar üzerinden online olarak da yapabilme imkanına sahipsiniz. Oluşturulacak bir E-Tablo ile Excel’de olduğu gibi ürüne ait; kimlik, başlık, açıklama, fiyat, durum, bağlantı, stok durumu ve resim bağlantısı bilgilerini girebileceğiniz alanlar oluşturacaksınız.

XML ile Veri Bilgilerini Oluşturma: Dilerseniz internet sitenizde yer alan ürünlere ait bilgileri XML ile Google Merchant sistemine aktarabilirsiniz. Böylelikle veri tabanınızda yer alan bilgileri kolaylıkla Google Merchant sistemine aktarabileceksiniz. Bilgilerin daha kolay ve pratik olarak aktarılabildiği XML işaretleme dili, veri alışverişi için pratik bir yoldur.

Burada dikkat edeceğiniz hususlar; XML etiketlerini hiyerarşik bir yapıda oluşturmak ve açılan etiketleri mutlaka kapatmaktır.

Verilerinizi orijinal formatında tek bir alanda barındıran XML, bilgilere hızlı, kolay ve ortamdan bağımsız erişilebilme imkanı sunduğu için daha çok tercih edilmektedir. Yani sitenizde ürünlerle ilgili yapmış olduğunuz bilgi değişikleri veya stok durumlarındaki değişiklikler otomatik olarak güncellenmektedir. Hatta reklam yaptığınız ürün stokunun bitmesi durumunda sistem size uyarı vermektedir. Bir üst başlıktan hatırlanacağı üzere, Excel tablosu ile veri aktarımında ise manuel olarak takip edilmesi gerekmekteydi.

Merchant Hesabı ile Adwords Hesabını Bağlama: Google Merchant hesabınızı Adwords hesabınıza bağlayarak, alışveriş reklamlarını alışveriş kampanyaları ile beraber görebilirsiniz. Böylelikle Adwords hesabınıza bağlı olan tüm Merchant hesapları için ürün verilerine ‘salt okuma’ erişimine sahip olursunuz. Bununla beraber Google Merchant sayfanızdaki alışveriş reklamlarınızı iyileştirmek adına kullanılabilecek bilgileri görebilirsiniz.

Google Merchant Center hesabınızı Adwords hesabınıza bağladıktan sonra, Adwords Gösterge Tablosu sekmesi üzerinden ürünlerinize ait detaylı verileri görebilirsiniz. Bu tablo üzerinde üç bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler, veri sağlığı, veri feed’leri ve veri kalitesi sinyalleri bölümleridir. Bu sekmelerde ürünleriniz gösterilmeye uygun olup olmadığı, ürününüze ait en son güncellenen veri feed’lerinin listesini ve belirli bir satıcıya ait ürün verilerinin kalitesini görebilirsiniz.

merchant kuralları - Google Merchant ile Ürün Listeleme Reklamı Oluşturmak

Google Merchant Center Kullanım Kuralları Nelerdir?

Google Merchant Center’da Google Adwords’e benzer alışveriş politikalarına sahiptir. Yasaklanmış içerik, yasaklanmış uygulamalar, kısıtlanmış içerik, içeriğe ilişkin ve teknik gereksinimler olarak dört ana başlık altında yer almaktadır. Bu dört ana başlık altında yer alan hususlardan herhangi birinin ihlal edilmesi neticesinde Google, satıcıların ürün listelemelerini reddedebilir veya kullanıcı hesaplarını askıya alabilir.

Yasaklanmış içerikler, Google alışveriş ağında tanıtma izninizin olmadığı ürünlerdir. Bunlar: Taklit ürünler, tehlikeli ürünler, dürüst olmayan davranışları kolaylaştıran ürünler, saldırgan veya uygunsuz içerik, desteklenmeyen alışveriş içerikleridir.

Yasaklanmış uygulamalar, Google’a reklam verebilmeniz için yapmamanız gerekenleri içermektedir. Bunlar: Reklam ağının kötüye kullanımı, sorumsuzca veri toplama ve kullanma, kendini veya ürünü yanlış tanıtma durumlarıdır.

Kısıtlanmış içerik, sınırlandırmalara tabi olan reklamı yapılabilecek içeriklerdir. Bunlar: Yetişkinlere yönelik içerik, alkollü içecekler, telif hakkıyla korunan içerik, kumarla ilgili içerik, sağlıkla ilgili içerik, siyasi içerik ve ticari marka içeriklerdir.

İçeriğe ilişkin ve teknik gereksinimler; reklamlarınıza ve web sitenize ait kalite standartlarını içermektedir. Bu konuda, içeriklerinizin kullanıcı ilgisini çekmesi ancak rahatsızlık verici veya etkileşime geçilmesi konusunda zorluk yaşatmaması gerekmektedir. İçeriğe ilişkin ve profesyonel gereksinimlere uymayan örnekler şunlardır: Açılış sayfası URL’sinin doğru yansıtılmaması; kelime, harf, rakam, noktalama işareti gibi sembollerin dikkat çekmesi için kullanılması; yapım aşamasındaki siteler, park edilmiş veya çalışmayan alan adları; tarayıcının geri düğmesini devre dışı bırakan siteler; yaygın olarak kullanılan tarayıcılarda görüntülenemeyen siteler.

Sanal Yönetmen Dijital Reklam Ajansı olarak Google AdWords Danışmanlığı hizmeti sağlamaktayız.

Yorum (2)
Ziyaretçi

İşime çok yarayan yazılar paylaşıyorsun teşekkür ederim

bogatastopel

İçeriğiniz için çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir