Blog

Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri

İşletmeciler Açısından Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı

Sosyal medyanın gücünü her geçen gün daha da çok hissetmekteyiz. İlk başlarda bir yabancı gözüyle baktığımız bu mecra şimdi bizden biri haline geldi. Önümüze sunulan onlarca platformda hayatımızı, zamanımızı paylaşıyoruz. İnsanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları firma ve işletmeler içinde yeni bir reklam ve satış kanalı haline geldi. İşletmeler açısından bu konuyu ele alacak olursak, günümüzde sosyal medya pazarlaması denen bir akım başladı. Artık işletmeler sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanabilmektedir. Ancak sosyal medyada her geçen gün yenilikler meydana geldiği de unutulmamalıdır. Bu yenilikleri takip edip, uyum sağlayan şirketler başarılı bir şekilde sosyal medya pazarlamasına devam edebilmektedirler. Yeniliklerin gerisinde kalanlar ise sosyal medyadan bekledikleri faydayı elde edememekteler. Firmalar sosyal medyayı en verimli şekilde kullanabilmek adına sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. Sosyal medyadan verimli bir şekilde faydalanabilmek için ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Doğru İletişim Kanalını Seçin   sosyalmedya1 300x300 - Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri

Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk unsur kullanıcılara ulaşacağınız doğru iletişim kanalını seçmek olacaktır. Uğraşmakta olduğunuz iş alanı için hangi sosyal mecranın daha faydalı olacağının bilinmesi atılacak ilk adımdır. Mevcut sosyal medya uygulamalarından hangisinin sizi hedef kitleye doğrudan götüreceğini bilmeniz gerekir. Kimi sektörler için en uygun mecra Facebook olurken kimi sektörlerde en uygun mecra İnstagram olabilir. Durumu daha anlaşılır hale getirebilmek için örnekleyecek olursak: Kendinize bir eczane açacağınızı düşünün. Eczaneyi nereye açacağınız konusunda araştırmalar yapıyorsunuz. Seçenekleriniz arasında; ‘mahalle arasında bir sokak, işlek bir cadde ve bir hastanenin tam karşısında bir dükkan’ var. Burada doğru karar hedef kitleye direk ulaşacağınız yerdir. Çünkü bu üç seçenek arasında elde edeceğiniz gelir aynı olmayacaktır. Bu seçenekler arasındaki en doğru tercih ise hastane karşısına açılacak bir eczanedir. İşte bu yüzden sosyal medyada sizi kitleye ulaştıracak en doğru platformun hangisi olduğunu bilmeniz, elde edeceğiniz kazanç açısından önemlidir.

Araştırma Yaparak Karar Verin

Hangi mecraları kullanacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra bu platformlar üzerinde nasıl hareket edip, nasıl bir tavır sergileyeceğiniz ve nasıl bir sosyal medya yönetimi gerçekleştireceğiniz konusuna geldi. Bu açıdan yapacağınız analizler çok önemlidir. Yapılacak analizler sosyal medya üzerinde sergileyeceğiniz davranışların sizi başarıya götürüp, götürmeyeceğini belirleyecektir. İşe hedef kitlenizi belirlemekle başlayın. Eğer geniş bir hedef kitleniz varsa bunu kendi içerisinde daraltın. Sonrasında kitlenize yönelik ne tür paylaşımlar yapacağınızdan tutunda iletişimin devamlılığını sağlarken sergileyeceğiniz tavra kadar her şeyi baştan bilmeniz gerekir. Paylaşım yapılırken iletişimde kullanılan dilden, paylaşımın yapılacağı saate kadar her şey tek tek kendi içinde çok önemlidir. Bu açıdan tüm bunların gerekli fizibilite çalışmalarını en baştan yapın. Bu konuda size yardımcı olacak analiz sistemleri vardır. Bunlardan faydalanarak planlamanızı yapabilirsiniz.

Paylaşım Yaparken Doğru Zamanı Bilin

Sosyal medya üzerinden hedef kitlenize yönelik paylaşımlarda bulunacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hedef kitlenize ulaşacağınız en doğru zamanın hangi aralıklar olduğunu bilmektir. Belirlediğiniz hedef kitlenin gün içerisinde hangi saatlerde sizden gelecek paylaşımları görebileceğini bilmek önemlidir. Bu konuda içinde bulunduğunuz sektörde önem taşımaktadır. Doğru zamanlamayı belirleyip, paylaşımlarınızı ona göre yaparsanız hedefinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

sosyalmedyahedefkitle 300x141 - Sosyal Medyayı Etkili Kullanma YöntemleriEtkileşimli İletişim Yolunu Tercih Edin

Sosyal medya üzerinde sizi takip eden kitleniz ile aranızdaki iletişim çok önemlidir. Yaptığınız paylaşımlara, kullanıcılar tarafından yapılacak geri dönüşler sizin için çok önemlidir. Kullanıcılar size soru sorabilir, eleştiride buluna bilir, sizi yüceltecek yorumlar yapabilir. Sizinde bunlara gerekli geri dönüşü sağlamanız kullanıcı ile aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Tabi bu konunun çok hassas bir durum olduğunu unutmadan, çok dikkatli olmalısınız.

 

Görsel Kullanımına Dikkat Edin

Yapılan araştırmalara göre; sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarda, görsel kullanılarak yapılan paylaşımlar, görselsiz paylaşımlara göre daha çok dikkat çekmektedir. Görsel kullanılarak yapılan paylaşımlarda insanlar daha çok etkileşim gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden paylaşımlarda kullanacağınız görseller sizin en etkili silahlarınızdan biri olacaktır. Doğru görseller ile yapılan paylaşımlarla fark yaratmak sizin elinizde.

İnsanlar Sizi Neden Takip Etmeli?

İnsanların sizin sosyal medya hesabınızı takip etmelerini sağlayacak ‘nedenler’ oluşturmalısınız. Yani insanlar sizi sırf siz olduğunuz için, markanız için sosyal medya üzerinde takip etmezler. Tabi ki markanızın takipçileri olabilir. Ama bu kitleyi tutmanız için tek başına yeterli bir sebep olamayabilir. Bu yüzden sosyal medya içerik ve kampanya yönetimi konusunda çok ince düşünmelisiniz. İnsanları sizi takip etmeleri için cezp edecek durumlar oluşturmalısınız. Sosyal medyaya özel çeşitli kampanya çalışmaları yürütebilir, sosyal medya üzerinden çekilişler yapabilir, takipçilerinize indirim fırsatı verebilirsiniz. Yani kişilerin ‘ben neden takip edeyim k?’ sorusuna karşılık olarak bir nedeninizin olması gerekir.

Paylaşımların Kalitesinden Ödün Vermeyin

Sosyal medyada önemli olan sırf paylaşım yapmış olmak için paylaşım yapmak değildir. Yapılan paylaşımın kaliteli olması önemli olandır. Çok fazla paylaşım yapmakta kaliteli olmak anlamına gelmez. Bu yüzden doğru içeriklerle, doğru zamanlamada doğru paylaşımı yapmak sizin paylaşım kalitenizi belirleyecektir. Bu kaliteyi elde edip devamlılığını sağlamakta paylaşımlara zaman ayırmakla alakalıdır. Paylaşım içeriğiniz zaman ayırmanız sizin faydanıza olacaktır.

Kurum Kimliğiniz Olduğunu Unutmayın   sosyalmedyapaylasim 300x169 - Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri

Markanıza ait sosyal medya hesaplarının sizin kendi kişisel sosyal medya hesaplarınız olmadığını unutmayın. Bu yüzden bu mecrayı kullanırken kişiselleştiremezsiniz. Kurumsal yüzünüzü ve marka kimliğinizi yansıtacak tarzda paylaşım içeriğine sahip olmalısınız. Aksi takdirde bu durum sizin markanıza zarar verebilir.

Profesyonel Destek Alın

Sosyal medya işletmeler için önemli bir ara yüzdür. Günümüzde neredeyse çoğu işletme profesyonel firmalardan bu konuda destek almaktadır. Eğer bu mecranın kurumsal anlamda kullanımında yetkin değilseniz atacağınız adımlar pekte sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden bu konuda yardım ve destek almaktan çekinmeyiniz. Sosyal Medya Danışmanlığı konusunda destek almak için ve aklınıza takılan soruları sormak için Sanal Yönetmen Dijital Reklam Ajansı‘ndan yardım alabilirsiniz. Sanal Yönetmen vermiş olduğu sosyal medya hizmetleri ile firmaların bu alanda en iyi şekilde yer almasına destek sağlamaktadır.

Kullanıcı ile Aranızdaki İletişim Sınırlarını Belirleyin

Yukarıda, etkileşimli iletişim yolunu tercih etmenizin faydalı olacağından bahsettik. Ancak bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Sonuçta sosyal medya üzerinden her zaman size karşı iyi yorumlar gelmeyebilir. Bazen beklenmedik tepkilerle de karşılaşabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızdan sizin için yapılan yorumlar sizi iyi yerlere getirebileceği gibi hiç beklenmedik zararlarda verebilir. Bu konuda yapmanız gereken uzayıp giden tartışmalara girmeyiniz. Karşı tarafınızdaki tüketici ne kadar sınırlarını aşarsa aşsın sizin her zaman bir sınırınız olmak zorunda. Bu açıdan hep nazik cevaplar verin, alttan alın ve hep yapıcı olun.

Size Zarar Verebilecek Hesaplara Karşı Tetikte Olun

Kurumunuza ait sosyal medya hesabınız belli oranda bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra artık siz başka kullanıcılar tarafından hedef haline gelebilirsiniz. Bu kullanıcılar sizin paylaşımlarınızın altında size zarar verebilecek yorumlarda ve görsel paylaşımlarında bulunabilirler. Bunun dışında kendi reklamlarını yapan içeriklerde paylaşabilirler. Bu yüzden bu konuya karşı her zaman tetikte olup, dikkatli olmalısınız.

Sosyal Medyaya Sadece Satış Aracı Gözüyle Bakmayın

Sosyal medyayı etkin şekilde kullanmanın ve kendiniz adına avantajlı hale getirmenin birçok yöntemi vardır. Ancak bu avantajlara sadece satış odaklı bakmayınız. Sosyal medyanın bir e-ticaret alanı olmadığını unutmayın. Sosyal medya sizin satış yapmanıza yardımcı olacak bir tanıtım alanıdır. Tabi ki buradan satış odaklı paylaşımlar yapabilirsiniz. Ancak sürekli satışa yönelik paylaşımlar belli bir zaman sonra sıkıcı hale gelir ve kullanıcının sizden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir.

Profil Bilgileriniz Anlaşılır Olsun

Sosyal medya hesaplarınızın profil kısımlarında sizinle ilgili bilgiler yer alacaktır. Önemli olan bu alanın tıka basa doldurulması değil, doğru ve net bilgilerle donatılmasıdır. Orada yer alacak bilgilerin sizi en iyi şekilde anlatacak bilgiler olmasına özen gösterir. Burada yer alan bilgilerin; Kim olduğunuzdan, ne yaptığınıza ve nerede olduğunuza kadar detaylıca bilgi içermesi gerekebilir. Bir kişi istediği zaman sizin iletişim bilgilerinize sosyal medya hesabınızdan bakarak ulaşabilmelidir.

Sizi Sürekli Takip Eden Sabit Kitle Oluşturun

Sizi sürekli takip edecek olan bir kitlenin olmasını istemek kulağa hoş geliyor değil mi? Ancak bu durum o kadar basit değil. Burada genel takipçi kitlesinden bahsetmiyoruz. Söz konusu durum sosyal medya özel hedef kitleniz olmasıdır. Takipçileriniz arasında düzenli olarak sizin hesabınızı kontrol edecek bir kitlenin oluşumundan bahsediyoruz. Burada size düşen görev yapacağınız paylaşımlarda kaliteden ödün vermeden, doğru adımları atmaktır. Yaptığınız paylaşımların kalitesi, insanlarda merak uyandırmalı, insanları heyecanlandırmalıdır. İnsanlara “Acaba ne paylaştılar? Bir bakayım” dedirtebilmelidir. Bunu yapmanız kesinlikle zaman alacak bir uğraş olacaktır. Bunu yaparken kaliteli içeriklerin yanı sıra, viral reklamlardan ve benzeri cezbedici durumlardan faydalanmanız gereklidir.

sosyalmedyanedentakipetsinler 300x169 - Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri   Paylaşımlarınızı Takipçilerinizde Paylaşabilmeli

Sizin yaptığınız paylaşımların, takipçileriniz tarafından paylaşılmasını sağlamak oldukça zordur. Ama bunu yaptırabilmek sizin için önemli bir başarıdır. Bu açıdan insanların paylaşabilecekleri tarzda içerikler üretmeye özen gösterin. İnsanlara, paylaşıma değer görecekleri, paylaşmaya sebep bulacakları içerikler sunun. Bu sayede takipçi sayınızda artacaktır. Ayrıca bununla beraber isterseniz sosyal medya takipçi arttırma hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

 

Hesap Yönetim Karakterinizi Dengeleyin

Sosyal medya hesaplarınızı kullanırken, karşınızdaki kişiler ile aranızdaki bağın mesafesini siz belirleyeceksiniz. Yönettiğiniz hesabın kullanıcı imajını ne çok kişisel bir yapıda ne de çok aşırı bir profesyonellik yapısına büründürmeyin. Aradaki dengeyi iyi sağlayın. Resmiyeti davranın ama insanlardan biri olduğunuzda unutmayın. Bir robot ya da elektronik bir sistem mantığında iletişim kurmayın.

Kullanım Dilinize ve Yazım Kurallarına Dikkat Edin

Gerçekten her alanda önem arz eden yazım kuralları ve etkili anlatım sosyal medyada da çok önemli bir konuma sahiptir. Yazdıklarınızın son derece anlaşılır, açık ve akıcı olmasına; yazım kurallarına uygun olmasına dikkat edin. Bu hem takipçileriniz ile daha sağlıklı bir iletişim kurmanıza fayda sağlayacak hem de sizin ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterecektir.

Yorum (1)
hazal ruat

Araştırdığım bir içerikdi çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir