Blog

Sosyal Medya Satışlarınızı Etkiler Mi?

 

sosyal medya satislari 300x182 - Sosyal Medya Satışlarınızı Etkiler Mi?Sosyal medya gücünün pazarlamacılar için bildiğiniz gibi etkin ve etkili bir araç olduğunu herkes kabullendi. Büyük ve küçük firmalar artık sosyal medyayı var olan pazarlama kampanyalarında özel bir gelişim ve büyümeyi gerektiren bir araç olarak görüyorlar. Sosyal medyanın gücüne dikkat ediyorlar. Ama bu tümünün sosyal medyanın gücüne tam anlamıyla inandıkları anlamına gelmiyor tabi ki.

Bugüne kadar sosyal ortamda değil de günlük hayatta iş yapanlar için sosyal medyanın kullanımı ve gücü şimdilik gizli bir alan. Günlük alanda alışveriş yapanlar sosyal pazarlamaya daha soğuk bakıyor. Bunu bilmeyen bazı yöneticiler sosyal medyayla satışların artmayacağına da inanmıyor.

Sosyal medyanın satışları gerçekten arttırdığını biliyor muyuz sosyal medyanın gücünü gözlemleyebilir görüntüleyebilir ve bilmeyenlere somut deliller sunabiliriz.

Sosyal Medyanın En Büyük Avantajlarından Biri Ölçülebilir Olması

sosyal medya satis oranlari 244x300 - Sosyal Medya Satışlarınızı Etkiler Mi?

Bir pazarlama ürün olan sosyal medyanın sorunu ona bakarsanız bu değil. Gazete ilanları, Tv reklamları aynı zamanda sosyal medya pazarlaması gibi etkiler sağlar ama net olarak kim ne kadar okumuş görmüş ve duymuş rakam olarak alsa bilemezsiniz. Ancak geri dönüşler yoğunsa tv, gazete ve sponsor anlaşmaları yoğunsa bu durumu gözlemleyebilirsiniz. Yalnız sosyal medya da öyle değil kullanıcı ne zaman giriş yapmış hangi ürünü kontrol etmiş, arama motorlarında neyi araştırmış en çok ne satıyor vs. gibi birçok verileri gözlemleyebilir ve net rakamlarla verilerinize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya ve dijital pazarlama günümüzde ilginin daha çok arttığı, reklamın daha kolay ve en doğru şekilde ziyaretçilere aktarıldığı sanal oluşum haline geldi. Sizde kurumunuzu sosyal medya ile tanıştırabilir paylaşımlarınızı ve satışlarınızı oradan yürütebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi için Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyanın İlla ki Birinci Kanal Olmasına Gerek Yok

Gerçekçi olmakta fayda var. Sosyal medyanın doğrudan satış yapmak için çok ideal bir kanal olmadığından belirtebiliriz.  İnsanlar genellikle interneti alışveriş yapmak için değil de paylaşım yapmak, bağlantı kurmak, zaman öldürmek ve eğlenmek için kullanıyor. Bazı sosyal ağlar üzerinden ürününüzü satmak çok da etkili olmayabiliyor. Yalnız şunu da söyleyelim sosyal alışveriş kavramı ile sosyal ağlar üzerinden satış yapmak apayrı bir konu. Her ikisinde de başarılı olabilirsiniz. Tabi önemli olan kanal kurmak değil müşteriye yaklaşım şekli. Sosyal medya üzerinden satış yapmak için doğru yaklaşım sergilerseniz kendinizi veya firmanızı net bir şekilde ifade ederseniz, dikkat çekici paylaşımlarda bulunursanız sosyal medyanın getirilerinden faydalanabilirsiniz. Yalnız çoğu marka için konuya yaklaşımlarında, belki de asla ulaşamayacakları bir değişim de sağlayabilir. Sosyal medya ağları şimdilik çoğu marka için iyi bir satış kanalı değil.

 Araştırmalara Göre

Ölçümleri iyi analiz ettiğinizde ve diğer araştırmalarla birleştirerek sosyal medya ile karşılaştırdığınızda önünüze pozitif bir tablo ortaya çıkıyor. Örnek verecek olursak Bain’in araştırmaya göre sosyal medya üzerinde yoğun etkileşim uygulayanlar diğerlerine göre yüzde 20 ile yüzde 40 arası harcama yapıyor.

Bu rakamlar baz alınarak geleneksel satış alışkanlıklarını ve pazarlama farkını açıklamak çok zor. O günün bakış açısı ile bugünün tüketicilerinin alışkanlıkları henüz net şekilde ispat edilemiyor. Günümüzde tüketiciler karşılarında onları ciddiye alan ve ilgilenen işletmeleri karşılarında bulmak istiyor. Conversocial’ın yapmış olduğu araştırmaya göre ziyaretçilerin yüzde 49’u Facebook sayfasında yanıtlanan sorulara geri dönüş sağlıyorlar ve alışverişlerini oradan tamamlıyorlar.

Artık tüketicilerin daha sosyal yaşamak ve sorular sormak günlük hayatlarını girmiş durumda. Bir ürünü satın alma isteği ise sorulara aldıkları yanıtları büyük ölçü de etkilemekte. Eğer tüketici tatmin olur ve ikna edilirse pozitif olarak dönüş sağlıyor. IBM’in ileri sürdüğü bir araştırmaya göre internet erişimi olan kullanıcıların yüzde 35’i ürün ve hizmetler hakkında yorum yapıyor ve yapılan yorumları okuyarak ona göre alışveriş yapıyor. Artık günümüzde kullanıcılar yorumlara oldukça fazla dikkat ediyor ve ona göre alışverişlerini tamamlıyor. Çünkü artık kullanıcılar sosyal mecrada yapılan yorumları TV ve banner reklamlara göre daha ağızdan gelen yorum ve kullanıcı deneyimi sizde büyük bir etki bırakıyor. Yönlendirmeler bu şekilde olabiliyor.

Şunu da belirtmekte fayda var. Foursquare, Radio Shack kullanıcıları diğer sosyal ağlara göre 3,5 kat daha fazla harcama yapıldığını ortaya koyuyor. Sosyal medyalar satışları etkiler ve geri dönüşler sağlar. Sosyal medya günümüzde herkes için doğrudan satışın ilk tercihi olmayabilir ama gün geçtikçe sosyal medyanın satışlarda büyük bir etkisi olduğu gözlemler sonucunda da net bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

Yorum (7)
Ziyaretçi

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.

chipset deposu

Paylaşımınız için teşekkür ederim

Ziyaretçi

Arama motorlarında ararken yazınızı buldum makaleleriniz dikkatimi çekti teşekkür ederim

kaliteli web

Uzun süredir aradığım konuydu çok teşekkür ederim

Ziyaretçi

Çok faydalı paylaşımlarda bulunuyorsunuz teşekkür ederim

Ziyaretçi

Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsun sağol

Ziyaretçi

Bir hayli vakittir araştırdığım bilgiydi teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir