Blog

Sosyal Medya Pazarlama Konusunda 21 Altın Kural

scocial media 300x240 - Sosyal Medya Pazarlama Konusunda 21 Altın Kural

Sosyal medya artık günümüz de aktif yol oynuyor ve önemli bir pazarlama aracı haline de geldi. Tabi bu oyunu kurallarına göre oynamanız lazım sosyal medya da sıklıkla yanlış yapmamanız gerekir ve sosyal medyayı iyi yönetmeniz gerekmektedir. Başarılı sosyal medya yönetimi için bir çok firma Sosyal Medya Danışmanlığı desteği alıyor.

Social Metrics in bizler için toparladığı 21 kuralı sizler için Sanal Yönetmen Ekibi olarak derledik oldukça etkili olan ve sizlere fayda getirecek olan bu 21 kuralı gelin hep birlikte inceleyelim. Profesyonel bir derleme olan bu maddeleri sizde önemseyin.

İşte en etkin 21 yol

1-) Enerji Sağlayın sosyal medya yönetimi yaparken çalışmalarınıza enerji katmanız lazım ve yaratıcı paylaşımlarda bulunmanız gerekir. Bu işin kısa yolu yok. Her şeyi adım adım yapmanız gerek.

2-) Emek Verin topluma fayda sağlayacak oluşumlar içinde olun farkındalık yaratacak testler yapın eğer bir şeye katkınız yoksa kimse sizi dinlemez.

3-) Bu İşin Uzmanı Olun Bu işte başarılı olmak istiyorsanız işinizi düzenli ve dengeli bir şekilde yapmanız gerekir ve gittikçe bu işin uzmanı olduğunuzu sizde görebileceksiniz.

4-) Anlamlı Diyaloglar Kurun Anlamlı diyaloglar kurmaya gayret gösterin eğer söyleyecek hiçbir şeyiniz yoksa hiç konuşmamanız daha iyi. Gereksiz konuşmalarda bulunursanız sosyal medyanız gürültü olarak algılanacak ve görmezden de gelinebilirsiniz.

5-) Verimli Olmaya Gayret Gösterin Sadece aktif olarak etkide bulanamazsınız verimli olmanız bu konuda daha önemli. Verimli olun ve bir amaca ulaşın

6-) Nicelik Değil Niteliğe Önem Verin Sırf laf olsun diye paylaşımlarda bulunmayın sizi çözüme götürecek etkileşimlerde bulunun. İyi iletişim ağı oluşturun.

7-) Kesinlikle Spam Yapmayın Devamlı işinizden ve kendinizden bahsetmeyin bu görmezden gelinmenizi sağlar.

8- )Güvenilir Olun Özgün İçerikler Paylaşın Sık sık alıntılar paylaşmayın olabildiğince özgün ve dikkat çekici olmaya çalışın. İyi bir imaj sağlayın.

9-) Çift Yönlü İletişim Kurun Her konuşmayı siz yapmayın takipçilerinize de söz hakkı doğsun. Her zaman iletişim bağlarınızı koparmaya çalışın.

10-) İzin Alın İnsanlar sizi takip ediyor diye her şeyinizi desteleyecek değil. Her şeyi olumlu olumsuz tüm yorumları hoşgörüyle karşılayın. Güven duygusunu karşınızdakine aşılayın

11-) İzni Kötüye Kullanmayın Güven aşısı vurun. Bu bilgileri art niyetle kullanmayın ve güvenilirliğinizi ispat edin.

12-) Çağa Ayak Uydurun Her şey aynı kalmıyor bugün popüler olan şey yarın olmaya biliyor sizde trendleri takip edin ve çağa ayak uydurun.

13-) Amacınızdan Şaşmayın Sosyal medya da takipçilerinizle iyi bir iletişim kurun ve bu bağı asla bozmayın eğer takipçilerle münakaşaya girerseniz kötü bir izlenim oluşturursunuz.

14-) Zenginleştirme ve Etkileşim Her zaman sadece etkileşim için uğraşmayın. Etkileşimin karşınızda ki insanların hayatını zenginleştirdiğini de unutmamanız gerekir.

15-) Multimedya Her türlü iletişim aracını kullanın. Fotoğraf ve videolar paylaşarak da aktif olun.

16-) Takip Sizi takip edenleri sizde takip edin ve onlarla özel bağlantılar kurmaya çalışın. Her zaman iletişimizi özel tutun.

17-) Üslubunuza Dikkat Edin Sizi takip edenler her zaman kibar olmayabilir sizde kibar ve nazik olmayan insanlar aynı tavırla karşılık vermeyin ve üslübunuzu koruyun. Canınızı sıkan konulardan yakınmayın ve doğru adımlar atın

18-) Sabırlı Olun Sosyal medya hızlı bir paylaşım platformu size hızlı geri dönüşler sağlayabilir ama siz yine de çabalarınızın karşılık görebilmesi için sabır gösterin.

19-)Blog Kurun Blogsuz olmaz kesinlikle kendinize blog siteleri açın. Blog siteleri sosyal medya da önemli bir pazarlama aracı haline geldi. Sosyal medya da aktif olup paylaşımlar yapıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle blog sitenizde olmalı.

20-) Odaklanın Dikkatli olun ve kafanızı dağıtmayın birçok yerde paylaşım yaptığınız için kafanız karışabilir siz yine de amacınızdan şaşmayın. Enerjinizi boş yere harcamayın.

21-) Eğlenmeye Bakın Bu listenin en önemli maddesi de işte bu 21. Madde. Sosyal etkileşim ve iletişim oldukça önemli. Bunun karşı taraf için en önemli sebeplerinden biri de güzel vakit geçirmek. Eğer bu işte keyif alıyorsanız işi eğlenerek yapabilirsiniz. Yaptığınız işten keyif alın ve keyif aldıkça yaşadığınız mutluluğu sizde görebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir