Blog

Sosyal Medya Ağlarında Şirketinizin Uygulaması Gereken 3 Temel Madde

 

Şimdi ilk olarak sosyal medyaya nereden başlamalıyım diye Google’a aratırsanız önünüze 1,4 sonuç gelecektir.

Bu sonuçların hemen hemen hepsi aynı olsa da kesin olan şey herkesin cevabını beklediği konu aslında bu sorunun başına şirket kelimesini de eklerseniz karşınızda 1,2 milyar kadar cevap göreceksiniz.

Kurumsal videolar, blog girişleri ve yeni düzenlenen makaleler ve daha fazlasını elde etmek için herkes sosyal medyanı en etkin nasıl kullanırızın sorusunu arıyor.

Bunun sırrı çok açık; Doğru bir rota belirlemeli ve hemen işe koyulmalısınız.  Tabi kendinize iyi bir plan yapmalısınız.sosyal medya unsurlari sanal yonetmen 300x176 - Sosyal Medya Ağlarında Şirketinizin Uygulaması Gereken 3 Temel Madde

1-)  Neden Sosyal Medya’da Olmak İstemeliyiz?

Müşterilerle yapılan toplantılar ve online gerçekleşen sohbetlere kadar şirketlerin sosyal medyayı etkin kullanamamalarının sebebi bu işin içeriğini pek bilmemelerinden kaynaklanıyor.

Genellikle bilmeyenler şöyle yanıt veriyor; Bunu zaten herkes yapıyor biz geri kalmak istemiyoruz Aslında bilinmesi gereken asıl konu şu herkes bunu konunun ne kadar derin ve ciddi olduğunun pek farkında değil.

 • Sizle yarışta olan firmalar sosyal medyayı nasıl kullanıyor bunu biliyor musunuz?
 • Sosyal medyadan nasıl geri dönüş sağlıyorsunuz bunu net bir şekilde tespit edebildiniz mi? Şirketiniz dışarıdan bakılınca nasıl gözüküyor iyi bir etki bırakabildiniz mi? Bunları biliyor musunuz?

Sosyal medya da olmanızı ve rakiplerle nasıl mücadele edeceğinizi 3 madde halinde inceliyoruz. Öncelikle neler doğru neler yanlış onların farkına varmamız gerek. Bu sorulara yanıt bulduğunuzda ileriye dönüş iyi adımlar atmış olacaksınız.

2- ) Sosyal Medyada Nerede Olmalıyız

Neden Sosyal Medyada olduğumuzun cevabını bir nevi açıkladık şimdi açıklamamız ve yanıtını bulmamız gereken konu sosyal medyada nerede olmalıyız?

Şimdi herkes biliyor ki bir çok sosyal ağ mevcut. Facebook’tan tutun, Google+’ya, Instagram’a, Twitter’a, Pinterest’e kadar. Bu ağlara niş ağları, blog topluluğu ve dahasını eklediğimiz birçok işletme bu konuda sıkıntılar yaşayabiliyor.

Tabi burada bilmeniz gereken sosyal medyayı aktif ve pasif olarak kullanma yolu

-Sosyal medyaya aktif olarak katılmadan evvel anahtar kelimelere ve araçlara veri toplayarak pasif bir şekilde yaklaşın.

Trackur, Social Mention Social Searcher vs gibi bunları kullanarak ziyaretçileriniz sosyal medyada neleri kullanıyor ve araştırıyor öğrenebilirsiniz.

– Markanızın her alanda aktif gözükmesini sağlayın ve sık paylaşımlarda bulunun.

– Markanızın yanıt verebileceği sorulara aktif katılım sağlayın ve ilk olarak kendinize birkaç kanal belirleyin ve bu platformların üzerinde durun.

Öyle direk kafadan sosyal mecralara atlamaktansa böyle bilinçli bir şekilde yaklaşmak daha iyi Kendi platformunuzu belirleyin ve hedef kitlenize yoğunlaşın. Bu size üçüncü basamağa ulaşmanıza vesile olacaktır

3-) Başarılarınızın ve Hedeflerinizin Haritasını Çıkarın

Tüm bu ön hazırlık sosyal medyayı nasıl kullandığınızın analizini yapmak illa başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Her firmanın kendine özgü gereklilikleri ve ihtiyacı olur. Birkaç örnek de verebiliriz.

 • Marka Bilinirliğinin Olması Gerek
 • Markanızın sesini yüksek sesle duyurmanız lazım
 • Pazar algısı oluşturmalısınız
 • Müşteri tecrübesi kazanmalısınız
 • Müşteri kazanın ve talep arttırın
 • Sadakat ve Destek sağlayın

Sosyal medya ağları markanızı duyurmak ve müşteri potansiyelinizi geliştirmek için bulunmaz bir nimet. Tabi başarılı olabilmeniz için belli bir tecrübeye Sahip olmak gerek. Ya da profesyonel bir yardım almanız lazım. Bu konu için Sanal Yönetmen’in Sosyal Medya Danışmanlığına başvuru yapabilir ve sosyal medya’da markanızın istediğiniz seviyeye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 • Öncelikle kendinize bir takvim oluşturun çeyreklik, aylık, yılda iki defa ve yıllık olarak parçalara ayırabilirsiniz.
 • Hedef belirleyin ve bu doğrultuda ilerleyin. Web sitesi trafiğini, yüzdelik değişimini, rakipler üzerinde sağladığı etkiyi, sosyal ağ büyümesini, potansiyel satışlarınız ve müşteri memnuniyeti gibi bir yol izleyebilirsiniz.
 • Kendinize belli bir seviyede de büyüme belirleyin fazla yüksekte uçmayın. Adım adım ilerleyin
 • Uygulama maliyetini, müşteri sadakatini, WOM Pazarlaması ve dalgalanmaları ve oranlarını detaylı analiz edin.

Ortak aldığınızda ve hissenizden pay satışı yaptığınızda nasıl ilerlediğinizi ölçmek daha önemli bir konu haline gelecektir.  Başarı net bir şekilde oluştuğu şekilde daha fazla yatırım alabilirsiniz ve önününüz açılmış olur.

Bunları yapmak aslında popüler düşüncelerin aksine sosyal medya oluşumlarına girmek ne basit bir şey ne de çok zor. Tabi siz neden sosyal medya da olmalısınız konusunda akıllıca hareket ettiğinizde ve doğru stratejiyi belirlediğinizde kendiniz de başarı sağlayabilirsiniz.

Sanal Yönetmen Ekibi olarak sizde Sosyal Medya Danışmanlığı Hakkında ve Kurumsal Seo Danışmanlığı hakkında bilgi almak ve tecrübelerimizden faydalanmak istiyorsanız web sayfamızı ziyaret edebilir ve bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir