Blog

Markalar İçin Periscope ve Meerkat Canlı Yayınların Önemi

 

asdasdas 300x112 - Markalar İçin Periscope ve Meerkat Canlı Yayınların Önemi

İnternet dünyasında yeni bir mecra söz konusu olduğunda  pazarlama departmanları markalarını bu mecraya hızlı bir şekilde entegre edebilmek için harekete geçerler. Günümüzde bu duruma verilebilecek en iyi örnek, mobil platformlardan ve appte uygulamaları da olan canlı yayın araçları : Pericope ve Meerkat

Geçtiğimiz aylarda bir çok girişimci ajans ve marka canlı müzik performanslarını partilerini ve oturum videolarını paylaşmak için Meerkat’ı kullandı. Twitter’da benzer bir uygulama olan Periscope’u devreye sokarak Meearkat’ın sosyal grafiğini biraz daha yavaşlatarak önleyici bir adım atmış oldu.

Günümüzde bu platformların artı ve eksi yönleri tartışılsa da pazarlamacıların hangi uygulamaların daha etkin olduğunu test etmesi için bir hayli vakti var. Diledikleri kadar test yapabilirler.

Canlı yayın uygulamalarının pazarlamacılar ve markalar için büyük fırsatlar sunacağını öngörmek zor değil. Günümüz trendlerini yakından takip etmeniz gerekir. Gerçek zamanlı bu sosyal etkileşim trendi kısa süre içerisinde Twitterdan atılan tweetleri ve facebook paylaşımlarını canlı yayınlarla rekabet edemeyecek duruma getirebilir. Meerkat ve Periscope canlı yayınlarda sunmuş olduğu insancıl ve gerçekçi iletişim, markalara yeni bir kanal açmış bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde markalar müşterilerine daha kolay erişebiliyor, şeffaf bir şekilde iletişim ve etkileşim kurabiliyorlar.

 Starbucks Meerkat’i erken test eden markalardan bir tanesi oldu. Bu uygulamayı kullanan marka, canlı video yayını ile şirketin Seattle’daki tat deneme odasında kahvenin kavrulmasını hayranlarına ve tüm Starbucks severlere yayınladı. Meerkat’i gelecek dönemlerde de kullanmak markanın mevcut planları arasında bulunuyor.

Meerkat, aynı zamanda Oregon State Üniversitesi spor bölümünün basın konferanslarını yayınlamak için yeni bir yöntem oldu.

Oregon State Üniversitesi’nin Spor İlişkileri Asistan Direktörü Hank Hager Meerkat’in markaların hayran kitlesine canlı yayın sağlama olanağını ile sosyal medya alanına büyük bir katkı sağladığını da söyledi. Meerkat’in spor kulübünün hayranları ile daha yakın olmasını sağladığını belirten Hager, “Canlı yayın başlı başına müthiş bir deneyim” diye belirtti.

Hank Hager ilerleyen zamanlarda sporcular ve antrenörlerle yapılacak soru cevap yayınlarını planladıklarını ve bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu, Periscope ve Meerkat uygulamalarını etkin bir şekilde kullanmak olduğunu söyledi.

Periscope ve Meerkat uygulamalarını kullanmak isteyen markalar için tabi bazı risklerde söz konusu. En büyük risklerden biri ise yayınlara sapılan alakası yorumlara, saldırılara spam ve engellemek için bir yolun olmaması.

Periscope ve Meerkat uygulamalarında sizlere Youtube’un sunduğu gibi detaylı bir  Analytics imkanı sunmuyor ve bu da markaların yapacakları canlı yayınlarla ilgili detaylı raporlama yapamamasını sağlıyor. Bu yönde yapılabilecek çalışmalar markaların canlı yayınlar konusunda çok daha ilgili olmasını da sağlar.

Kaynak : e-xanthos.co.uk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir