Blog

Kurumsal Hesaplar İçin Pinterest Önerileri

Pinterest Nedir?

Pinterest, insanların ihtiyaçları doğrultusunda planlamalar yaptığı,pinterest nasil kullanılır 300x225 - Kurumsal Hesaplar İçin Pinterest Önerileri satın almak ve yapmak istedikleri şeyleri keşfettiği ve kendi sayfalarında arşivlediği bir sosyal medya platformudur. Bir başka deyişle; ilgi alanları ortak insanların resim, video, yemek tarifi, seyahat yerleri, moda, sağlık, dekorasyon önerileri ve benzeri birçok konuda birbirleriyle etkileşimde bulunduğu ve ilgi alanlarına göre paylaşımları takip ettikleri bir platformdur.

Pinterest’in kendisine ait terimleri bulunmaktadır. Bunlar Pinterest kullanımı sırasında faydalanacağınız şeylerdir. Bu tabirlerin neler olduğunun ve ne işe yaradıklarının anlaşılması için kısaca açıklamasını yapmak faydalı olacaktır.

Pin: Paylaşım yapılırken kullanılan butonun adıdır.

Pinboard (pano): Kendi sayfanızda oluşturduğunuz kategorilere ait konu alanlarını ifade etmektedir.

Pinning: Paylaşacağınız ya da ekleyeceğiniz içeriği tanımlamaktadır.

Repin: Başka birinin paylaştığı pini, sizin paylaşmanız anlamına gelmektedir. Bu Twitter’daki Retweet ile aynı durumdur.

Pin İt Button: Web siteler üzerinden Pinterest’te paylaşım yapmak için tarayıcıya eklenen butondur.

Pinner: Pinterest’te paylaşım yapan kullanıcılar için kullanılan tabidir.

pinterest nedir sanalyonetmen 300x225 - Kurumsal Hesaplar İçin Pinterest ÖnerileriPinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest’i kullanmak için öncelikle kendinize bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kullanıcı hesabınızı isterseniz Facebook hesabınız ile isterseniz mail adresiniz ile yeni üyelik oluşturarak açabilirsiniz. Kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra ilgi alanlarınıza ait hesapları takip edebilir, kendi sayfanızda ilgilendiğiniz konular ile ilgili panolar oluşturarak içerik paylaşımı yapabilirsiniz. İlk başlarda biraz karışık gelse de biraz kurcaladığınız zaman kullanımına alışabilirsiniz. Pinterest temelde; ilgi alanınız ile ilgili fotoğraf, video ve alıntı gibi içeriklerin paylaşıldığı bir mecradır.

Sizde kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra ilgilendiğiniz konular hakkında Pinterest üzerinden arama yaparak, paylaşılan içeriklere ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız bu içerikleri kendi sayfanızdaki panolara ekleyebilirsiniz. Bununla beraber gezdiğiniz web sayfalarında hoşunuza giden içerikleri Pin butonu sayesinde, Pinterest hesabınızda paylaşabilirsiniz. İsterseniz bilgisayarınız üzerinden kendi görüntülerinizi de Pinterest hesabınıza yükleyebilirsiniz. Yani temelde Pinterest üzerinden paylaşım yapmanın üç farklı yolu vardır. Ayrıca Pinterest’te aradığınız içeriklere ulaşmanız için illa diğer hesapları takip etmenize de gerek yoktur. Pinterest arama kısmına bulmak istediğiniz konuya ait kelimeleri yazıp arama yaparak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetinden yararlanarak; Pinterest ve diğer sosyal medya hesaplarının yönetimini profesyonelce yürütebilirsiniz.

Pinterest’in Kullanım Amacı Nedir?

Temel olarak yukarıda yaptığımız açıklamalar Pinterest’in kullanım amacını dair bilgiler içermektedir. Pinterest, birçok kişi tarafından gündemi takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak, ilgilendikleri konular hakkındaki içeriklerden fikir edinmek ya da ilgi alanlarına ait paylaşımlarda bulunmak için kullanılmaktadır. Pinterest’in kullanıcılara yeni fikirler edinmeleri konusundan sağladığı kolaylık sayesinde, insanlar bu sosyal mecrayı yoğun olarak kullanmaktadır.

Kısa bir örnek ile açıklayacak olursak sanırım bu durum daha iyi anlaşılacaktır. Diyelim ki; yaz sezonu için kendinize yeni kıyafetler alıp, yeni kombinler oluşturmak istiyorsunuz. Alışveriş yapmadan önce neler almanız gerektiği, nasıl kombinler oluşturmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olmak istiyorsunuz. İşte bu konuda hemen Pinterest’in yardımına başvurabilirsiniz. Pinterest’te konu ile ilgili yapacağınız aramalar neticesinde, dünyanın dört bir yanından giyim konusunda paylaşılan fikirlere, görsellere, bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz. Diğer kullanıcıların tavsiyelerini öğrenebilir, kendileri için aldıkları ve sayfalarında paylaştıkları kıyafetlerden esinlenebilir ya da onların hoşuna giden ve markalara ait paylaştıkları içeriklere ulaşabilirsiniz. Diğer kullanıcıların Pin’lemiş oldukları panolara göz gezdirerek aklınızdaki soru işaretlerini giderip, yeni fikirler edinebilirsiniz.

Firmalar İçin Pinterest Kullanımı

Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından olan Pinterest’in kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çok geniş yelpazeli bir içeriğe sahip olan Pinterest, bu özelliği ile kullanıcılara güzel deneyimler yaşama imkanı sunmaktadır. 7’den 70’e her türlü içeriğin yer aldığı ve oluşturulabildiği Pinterest, insanların her konuda bilgi edinmesine imkan vermektedir. Kişilerin ilgi alanlarına yönelik içerikleri kaydedip, geriye dönük olarak bunlara ulaşma imkan sağlamaktadır. İçeriklerin kolay oluşturulabiliyor olması ve rahatlıkla kaydediliyor olması, işletmeler açısından da Pinterest kullanımını yaygınlaştırmıştır. İşletmeler açısından Pinterest, kullanıcılara kolay ulaşılabilen, hizmet ve ürünlerin kolay ulaştırılabildiği bir sosyal medya platformudur.

İşletmeler Pinterest sayesinde; bir şeyler planlamak, satın almak veya yeni şeyler keşfetmek isteyen milyonlarca kişiye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Peki, kurumsal hesaplar için Pinterest kullanımı nasıl olmalıdır?

pinterest pano - Kurumsal Hesaplar İçin Pinterest Önerileri

İşletme Hesabınızı Oluşturun

Bunun için atacağınız ilk adım Pinterest’te bir işletme hesabı açmaktır. Böylelikle insanların Pinterest’te işletmenizi kolayca bulmasına yardımcı olacaksınız.

İkinci adım olarak oluşturduğunuz Pinterest hesabından ‘web sitenizi onaylamanız’ büyük öneme taşımaktadır. Web sitenizi onaylamanız; kullanıcılar tarafından siteniz üzerinden kaydedilen Pinlerde logonuzun veya profil resminizin görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca web sitenizi onaylamanız sayesinde, Pinterest Analytics içindeki web analiz verilerine de erişebileceksiniz. Web sitenizi onaylamak için ayarlar kısmında yer alan “website” alanına sitenize ait URL’yi kopyalayıp “web sitesini onayla”ya tıklamanız gerekmektedir. Ardından açılan sayfa üzerinden gerekli alanları doldurarak web sitenizi doğrulayabilirsiniz.

Web Sitenize Pin Butonu Ekleyin

İşletme hesabınızı oluşturup, web sitenizi onayladıktan sonra, Pin Butonunu sitenize eklemeyi unutmayın. Pin butonunun sitenizde yer alması, kullanıcılar tarafından Pin eklemeyi kolaylaştıracaktır.

Etkili Panolar ve Pinler Oluşturun

İşletmenize ait Pinterest sayfası üzerinden etkili panolar ve kaliteli Pinler oluşturmanız, Pinterest’en beklediğiniz verimi almak için önemli bir kriterdir. Firmanıza ait hizmetleri veya ürünleri en iyi şekilde temsil edecek görselleri oluşturmanız ve bunlara ait açıklamaları doğru şekilde eklemeniz altın kural niteliğindedir. Sonuçta Pinterest’in görsellerin paylaşılıp, eklendiği bir mecra olduğunu unutmayınız.

Sayfanızda oluşturacağınız panoların ve Pinlerin isimlerini oluştururken, insanların size en kolay ulaşabileceği şekilde oluşturmanız diğer önemli bir kriterdir. Bunları anahtar kelimeleriniz olarak düşünebilirsiniz. Yani zengin kaynaklı ve SEO stratejisindeki anahtar kelimeleri içeren panolar oluşturun.

Pinnerları Analiz Edin

Pinterest’ten yüksek verim elde etmek istiyorsanız, Pinner’ların kullanım alışkanlıklarını iyi analiz edin. Pinner’ların nelere değer verdiğini, en çok neleri beğendiğini web analiz verileriniz ile takip edin. Pinlerinizi ona göre şekillendirin.

Pinterest Hesabınızı Diğer Platformlarda Tanıtın

Oluşturduğunuz Pinterest hesabını diğer sosyal medya platformlarında tanıtmanız önemli bir durumdur. Böylelikle diğer sosyal medya ortamlarında sizi takip eden kişilerin, Pinterest hesabınızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

kurumsal firmalar icin pinterest - Kurumsal Hesaplar İçin Pinterest Önerileri

Kullanıcılar ile Etkileşimli İletişimi Tercih Edin

Kullanıcılar ile etkileşimde bulunmanız sizi takip edecek kişilerin sayısını artıracağı gibi, insanların sizin varlığınızdan haberdar olmasını da sağlayacaktır. Kullanıcıların Pinlerini beğenmeniz, bazı durumlarda yorumlar yapmanız, hatta repin yapmanız kullanıcıların hoşuna gidecek ve sizinle etkileşime geçmelerine olanak tanıyacaktır. Hatta kendi sayfanızda firmanız ile ilgili oluşturduğunuz panoların altına, ziyaretçilerinizle etkileşimde bulunabilmek için bir pano dahi oluşturabilirsiniz. Bu panoya, sizin sektörünüzle ilgilenen ya da ilgilenebileceğini düşündüğünüz kullanıcıların pinlerini repin ederek, kullanıcıların sizden haberdar olup, sizi takip etmesine katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda kendi ilgi alanınıza yönelik Pinleri bu gibi panolarda sergileyerek, diğer kullanıcılar ile ortak ilgi alanları oluşturabilirsiniz.

Pinlerinizdeki Renk Seçimlerine Özen Gösterin

Yapılan araştırmalar ve elde edilen veri sonuçlarına göre; Pinterest üzerinde baskın renkli görseller diğer resimlere göre daha fazla paylaşılmaktadır. Sizde paylaşacağınız görsellerdeki renk dominantlığına dikkat edin.

Blog İçeriklerinizi Tanıtın

Ürün ve hizmetleriniz için oluşturduğunuz blog ve makale gibi içerikleri Pinterest üzerinden paylaşın. Bu içerikleriniz için sayfanızda ayrı bir pano oluşturmanız doğru bir tercih olacaktır. İçerikleriniz için Pinterest’te paylaşılabilecek güzel görseller kullanın.

Pin Açıklamalarınıza Linkler Verin

Yaptığınız Pin açıklamalarına, web siteniz üzerinden linkler vermeye özen gösterin. Böylelikle o linkler üzerinden sitenize ziyaretçi akışı sağlayabilirsiniz. Böylelikle, site analiz sonuçlarından da sitenize Pinterest üzerinden kaç kişinin geldiğini öğrenebilirsiniz.

Videolar İçin Pano Oluşturun

Pinterest kullanıcıları bu mecra üzerinden sadece resim paylaşımı pinterest kurumsal hesap - Kurumsal Hesaplar İçin Pinterest Önerileriyapmakla sınırlı kalmamaktadır. Pinner’lar aynı zamanda video paylaşımları da yapmaktalar. Bundan dolayı sizde işletmenize ait önemli videolarınızı Pinterest üzerinden paylaşın.

Sitenize İçerikleri Yerleştirin

Pinterest, içeriklerinizi web sitenize yerleştirebilme (embed) imkanı da sunmaktadır. Bunu yapmanız diğer yerlerde Pinterest içeriklerinizin görünürlüğünü açığa çıkartacaktır.

Takipçi Sayısı Sizi Endişelendirmesin

Son olarak; Pinterest hesabınızdaki takipçi sayısının düşük olmasının, her zaman kötüye yorulacak bir durum olmadığını hatırlatmakta fayda vardır. Diğer sosyal medya platformlarında binlerce veya milyonlarca takipçiniz varken, Pinterest hesabınızın onlara nazaran çok çok düşük sayılarda takipçiye sahip olması normal karşılanabilir bir durumdur. Burada önemli olan nokta; sayfanızın, pinlerinizin ve panolarınızın almış olduğu gösterim sayısıdır. Bu durumu örneklerle açıklarsak sanırım daha anlaşılır olacaktır. Kotex’in, Pinterest üzerinden yapmış olduğu ilk reklam kampanyası 700 binin üzerinde gösterim almıştır. Ancak Kotex’in takipçi sayısına bakıldığında sadece 164 kişi olduğunun görülmesi herkeste bir şaşkınlık yaratmıştır. Bu yüzden sizde Pinterest hesabınızdaki niceliğe değil, niteliğe önem verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir