Blog

Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

Kurumsal Şirketler İnstagram’ı Nasıl Kullanmalı?

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

Fotoğraf paylaşım platformu olan İnstagram, günden güne hızla büyümesini sürdürmektedir. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan ve sürekli kendini geliştiren İnstagram, dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım alanı haline gelmiştir. İnsanların yoğun bir şekilde kullandıkları bu sosyal medya platformu, kurumsal firmalarında bu alanda aktif olmasını gerekli kılmıştır. Çünkü İnstagram, kullanıcılara kolay ulaşılabilmesi, onlar ile etkileşime geçilebilmesi ve kalıcı bağlar kurulabilmesi için güzel bir aracı durumundadır. Ayrıca ürün ve hizmet tanıtımlarının da kolaylıkla yapılabildiği bir alandır. Tabi ki doğru kullanıldığı takdirde. Normal kullanıcılara kıyasla, kurumsal hesaplar için İnstagram kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Peki, kurumsal hesapların İnstagram yönetimi konusunda dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetinden yararlanarak; İnstagram ve diğer sosyal medya hesaplarının yönetimini profesyonelce yürütebilirsiniz.

İnstagram’da Kurumsal Hesap Yönetimi

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali kurumsal hesap yonetimi - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

İnstagram’da kurumsal hesap yönetimine başlamadan önce doğal olarak bir araştırma sürecine gireceksiniz. Daha önceden bu konuda bilgi sahibi değilseniz ya da bu alana çok hakim değilseniz; neyi, nasıl yapacağınız konusunda bir araştırmaya ihtiyacınız olacaktır. Direkt bu konu hakkında bilgilendirici ve yönlendirici paylaşımların yapıldığı Instagram for Business İnstagram Blog’u size yeni fikirler verecek ve sizi aydınlatacaktır. Bu blogta diğer kurumların İnstagram hesaplarını nasıl yönettikleri konusunda örnek paylaşımlar, İnstagram hakkında bilgiler ve haberler yer almaktadır. Bu blogu takip etmeniz sizinde yararınıza olacaktır. Diğer kurumların tecrübelerinden faydalanabileceğiniz gibi sizde ilerleyen süreçlerde edindiğiniz tecrübeleri burada paylaşabilirsiniz.

İnstagram’ı etkili kullanmak için yapacağınız araştırmalar ve elde edeceğiniz bilgiler elbette her zaman devam edecektir. Çünkü her geçen gün bir başka yenilik ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden de sürekli araştırmaya ve öğrenmeye devam etmelisiniz. Kurumsal hesaplar için İnstagram önerilerini, belirli başlıklar altında toplamak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Şimdi bu alt başlıkların neler olduğuna ve neleri kapsadıklarına bir göz atalım.

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali kurumsal sirket hesabi - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

Kurumsal Şirket Hesabı Oluşturun: Öncelikli olarak yapmanız gereken, İnstagram hesabınızı Business yani kurumsal hesap olarak oluşturmak olacaktır. İnstragram’da yeni hesap oluştururken; bireysel hesap ve kurumsal hesap olarak iki seçenek bulunmaktadır. Sizde kurumsal hesap oluşturarak sosyal medyanın, firmanız için sunacağı avantajlardan faydalanmalısınız.

Kurumsal Profil Bilgilerinizi Detaylı Verin: Kurumsal hesabınızı oluştururken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, doğru hesap ismi kullanmak olacaktır. Sonuçta hesap isminiz firmanızın temsilcisi durumundadır. Hesabınızı oluşturduktan sonra, profil bilgilerinizi özenle doldurun. Profil resmi, kurum hakkında açıklama, firma web site adresi, diğer sosyal medya hesaplarının bağlantıları, iletişim bilgileri gibi insanların sizi anlayabileceği bilgilere profilinizde yer verin.

Kullanım Amacınızı Belirleyin: Oluşturduğunuz kurumsal İnstagram hesabını, hangi amaçla kullanacağınıza önceden karar vermelisiniz. Ürün, hizmet tanıtımı yapmak için mi? İnstragram üzerinden satış yapmak için mi? Yoksa sadece kullanıcılarınız ile etkileşimde bulunmak için mi? Ne amaçla kullanacağınıza önceden karar verin ki, stratejilerinizi ona göre belirleyin.

Hedef Kitle Analizi yapın: Sosyal medyayı oluşturan kullanıcı profili çok çeşitlidir. Yani herkesin zevkleri, ilgi alanları vs. birbirinden farklıdır. Bu açıdan sizde kendi hedef kitlenizin nasıl olması gerektiği ve kimlerden oluşması gerektiğini önceden belirleyin. Kendi özel hedef kitlenizi belirledikten sonra, elbette ki genele de hitap edebilirsiniz. Yeni kullanıcıları kazanabilirsiniz. Ama hedeflerin belirlenmesi bu yolda kullanılacak planların belirlenmesine etki etmektedir.

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali kullaniciyi reklama bogma - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

Kullanıcıyı Reklama Boğmayın: İnstagram’da kurumsal şirket hesabınızı yönetirken, sürekli ürün, hizmet tanıtımlarına yönelik, reklam içerikli paylaşımlar yapmayın. Çünkü bu durum kullanıcıları bunaltıp, sizden uzaklaştırabilir. Artık insanlar yoğun reklam içeriklerinden bunalmış durumdalar. Bundan dolayı paylaşım içeriklerinizi çeşitlendirin. Kullanıcıyla daha çok etkileşim sağlayacak paylaşımlarda bulunun. İçerisinde insanların yer aldığı ve insanların dikkatini çekecek görseller paylaşın. Şirketinizi tanıtacak fotoğraflar, çalışanlarınızın iş halindeki fotoğraflarını, çalışma alanlarınıza ait fotoğraflar, gündelik yaşama ait görseller ve benzeri paylaşımlarda bulunmanız sizin yararınıza olacaktır. Birde kullanıcıyı tetikleyecek, sizinle etkileşimde bulunmasını sağlayacak fotoğraf ve videolar paylaşmaya da özen gösterin.

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali paylasim - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

Zamanı Doğru Kullanın ve Düzenli Paylaşımlar Yapın: Yapılacak paylaşımlar için doğru zamanlamayı bilmek önemli bir durumdur. Doğru zaman seçimi, kullanıcılarınıza ulaşabileceğiniz en uygun zaman dilimini içermektedir. Yani günün hangi saatinde paylaşım yaptığınızda daha fazla kullanıcıya erişebileceğinizi bilebilmelisiniz. Paylaşımlarınız içinde bir düzen oluşturmalısınız. Düzenli paylaşım yapmayı gün içerisinde çok sık paylaşım yapmakla karıştırmayın. Burada belirtilmek istenen, yapılacak paylaşımların bir planlamaya oturtulması yönündedir.

Paylaşımlarınızda Hashtag Kullanın: Hesabınızdan yapacağınız paylaşımların altına, kendinize özel ve paylaşımınızı ifade eden hashtaglar kullanmanız, daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Resmi Olun Ancak Despot Davranmayın: Kurumsal İnstagram hesabınızı yönetirken, kullanıcılara karşı seviyeli ve resmi davranın. Ancak bu resmiyet sizi insanlardan soyutlayacak, despot bir imaj oluşturacak biçimde olmamalıdır. İnsanlar seviyeli ancak sıcak ve içten bir iletişimden yanadır. Bundan dolayı yapacağınız paylaşımların arasına günlük yaşantıya uygun, ek paylaşımlar ekleyebilirsiniz. Günaydın, iyi akşamlar ve benzeri mesajlar paylaşabilirsiniz. Birde kullanıcıların, sizin paylaşımlarınızın altına yapmış olduğu yorumlara, size sormuş oldukları sorulara cevap vermeyi ihmal etmeyin.

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali direct message - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

İnstagram “Direct Message” Özelliğini Kullanın: İnstagram üzerinden kampanyalarınızı duyururken, direct mesaj özelliğinden faydalanabilirsiniz. Takipçileriniz ile çoklu sohbet ortamı yaratmanız konusunda bu özellik size artı sağlayacaktır. Mesaj grupları üzerinden soru, cevaplar düzenleyerek hem kullanıcıları bilgilendirebilir hem de kampanyalarınızı tanıtabilirsiniz. İnstagram Direct Message özelliğini kullanırken, fotoğraf paylaşmanız gerektiğini de unutmayın.

İnstragram Filtrelerinden Faydalanın: Hesabınızdan yapacağınız görsel paylaşımlarında, onları benzer paylaşımlar içerisinden ayrılmasını sağlamak ve farklılık katmak için İnstagram’ın filtre özelliklerinden faydalanın.

Sponsorlu Reklamlar Yayınlayın: İnstragram üzerinden ücretli reklamlar yayınlayabileceğinizi unutmayın. Günümüzde pek çok marka İnstagram’da reklam çalışmaları yapmaktadır. Sponsorlu reklamlar sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Kullanıcıları Teşvik Edici Paylaşımlar Yapın: Kurumsal İnstagram hesabınız üzerinden, firmanıza ait özel indirim duyuruları, promosyon kodları ve kampanya paylaşımları yapın. Böylelikle hem takipçi sayınızı arttırabilir hem satışlarınıza katkı sağlayabilirsiniz.

kurumsal sirketler instagrami nasil kullanmali repost - Kurumsal Hesaplar İçin İnstagram Önerileri

Kullanıcı Paylaşımlarını Repost Edin: Sizin Hashtagleriniz ile paylaşım yapan kullanıcıların gönderilerini Repost edebilirsiniz. Yani onların paylaşımlarını kendi sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Bunu yapmanız hem kullanıcıyı değerli hissettirecek hem de insanların sizin hakkınızda paylaşım yapmalarını teşvik etmiş olacaksınız.

Kurumunuzun Kapılarını Takipçilerinize Açın: Bu konuyla ilgili yukarıda kısa bir bilgi vermiştik. Peki, burada anlatılmak istenen nedir? Şirketinizde işlerin nasıl yürüdüğünü, çalışma alanlarınızı, çalışanlarınızın iş yaparken ki fotoğraflarını paylaşmanız; markanıza hem profesyonellik katacak hem de markanıza karşı güven duygusunu arttıracaktır. Genel olarak çoğu insan şeffaflığı sevmektedir. Sizde ara sıra bu konuya istinaden paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak; İnstagram doğru bir şekilde kullanıldığı zaman; marka farkındalığını, profesyonellik imajını, bilinirliğini ve kullanıcı etkileşimini arttırabilecek bir sosyal medya platformudur. Yapacağınız paylaşımlarla amacınızın sadece reklam yapmak olmadığını göstermeniz, takipçilerinizi size bir adım daha yaklaştıracaktır. Yaklaşım olarak resmi, ilgi olarak samimi ve içten olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir