Blog

kaliteli icerik nasil yazilir - Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Kaliteli içerik bir web sitesini besleyen ve tıklanma oranlarına etki eden önemli noktalardan biridir. “Kaliteli içerik” denilince akla gelen okuyucuyu besleyen, sıkmayan, akıcı bir dile sahip, okuyucuya istediğini veren, SEO açısından gereklilikleri karşılayan bir yazıdır. Bir içeriğin kaliteli bir içerik olması için ne gerekir? Blog yazımızda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. 

Kaliteli İçerik Yazarının Sahip Olması Gereken Yetkinlikler

Elbette kaliteli bir içerik için ilk ihtiyacınız olan gerekli yetkinliklere sahip donanımlı bir içerik yazarıdır.İçerik araştırması bazı aşamalardan geçer. Kaliteli içerik yazarının özelliklerini şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Başarılı bir içerik üreticisi farklı içerik tarzlarında içerik üretebilir. 
 • Farklı sektörler hakkında içerikler üretebilir. 
 • Özgün ve ilgi çekici içerikler üretir. 
 • SEO konusunda kendini geliştirir. 
 • Dijitaldeki gelişmeleri yakından takip eder. 
 • Çok okur.
 • Araştırmayı sever. 
 • Taslak oluşturarak çalışır ve böylece bir sonraki adımını ön görebilir.
 • Akıcı bir yazım dili vardır.
 • İmla ve yazım kuralları konusunda dikkatlidir. 
 • Yazdıklarını geliştirmeye her zaman açıktır.

İçerik İçin Araştırma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Araştırma aşamasında ne kadar ince çalışılırsa yazının gidişatı da o kadar sağlam olur. Kaliteli içerik oluştururken detaylı bir araştırma aşaması vardır. Bu aşamanın nasıl olduğunu aşağıda bulabilirsiniz. 

icerik arastirma sureci ne kadar olmalidir - Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Hedef Kitle Analizi

Bir içeriğe başlamadan önce hedef kitle belirlenmelidir. “İçerik kimin için üretiliyor?” bu sorunun cevabını bilmek aslında bir yazının temellerini atıyor. Her sektör için yazılan yazı başka bir hedef kitleye hitap ediyor. Örneğin; seyahat blogunun hedef kitlesi; tatil arayanlar ve seyahat etmeyi sevenler. Bu yüzden içerik bu hedef kitle doğrultusunda şekillenmelidir. Bu kişilerin ihtiyaç duyacağı diğer soruların cevabı ise diğer içeriklerinizin temelini oluşturacaktır. 

Rakip Analizi

Hedef kitle analizinden sonra sıra rakip analizine gelir. Sektörde kimler var, hangi içerikleri hazırlıyorlar, hangi içerikleri daha çok okunuyor, nasıl içerikler hazırlıyorlar ve hangi içeriği nasıl hazırlıyorlar gibi noktaları analiz etmek gerekir.  Bu analiz aynı zamanda sizin içeriklerinizin şablonunu oluşturur. 

Anahtar Kelime Analizi

Ahrefs ve Google Search gibi araçları kullanarak anahtar kelime analizi yapılmalıdır. Özellikle Google Search’ün bağlantılı aramaları yeni içerikler ya da içerikte kullanılacak anahtar kelimeler açısından ipucu vermektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için Anahtar Kelime Araştırması ve SEO Araçları isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

İçerik Oluşturma ve Geliştirme Süreci

Araştırma sürecinden sonra sıra öğrenilenleri aktarmaya gelir. İçerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. 

icerik olusturma ve gelistirme sureci - Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Başlık

Başlık içeriğin vurucu yeridir. İçerik ne kadar vurucu olursa olsan dikkat çekmesi için ilgi çekici bir başlığa ihtiyacı vardır. Aksi bir durumda dikkat çekmeyecek ve tıklanma olmayacaktır. Başlık ana anahtar kelimeyi içermelidir ve tıklanma alacak bir başlık olmalıdır.

İçerik Formatı

İçeriğin en önemli kısımlarından biri kolay okunur olmasıdır. İçerikte madde imi gibi detayların olması onun kolay okunur hale gelmesini ve tarayarak okunmasını kolaylaştırır. Listeleme hem mobilde hem de masaüstünde aynı etkiyi sağlar. Ayrıca bölünen paragraflar ve ara başlıklar da aynı amaca hizmet eder. Ara başlıklar yazının başlığının altında toc alanı ile sunularak kullanıcının ilgilendiği kısma da gitmesi sağlanabilir. Böylece aradığını bulmasına yardımcı olarak sitede kalma süresini uzatabilirsiniz. Bold kelimeler, alıntılanan cümlelerin italik yazılması ve altı çizili sözcükler okuyucunun dikkatini çeker. Ayrıca içerik akıcı ve imla kurallarına uygun hazırlanmalıdır. 

Görsel Seçimi

Yüksek çözünürlüklü, gerçeklikten uzaklaşmamış ve ilgi çekici görseller tercih edilmelidir. Her sitede kullanılan alışılagelmiş görsellerden kaçınılmalı, imkan varsa özgün görsel kullanımı tercih edilmelidir. Uzun paragraflar arası görsellerle süslenmelidir. Böylece okuyucunun yazıyı okuması kolaylaşır. 

Geliştirme

İçerik geliştirilirken artık taslaktan metne dönen içeriğe son rötuşlar atılır. Anahtar ve semantik kelimeler, alt başlıklar ve pek çok detay bu aşamada kontrol edilir. Anahtar kelimelerin ne sıklıkta kullanıldığı önemlidir. Okuyucunun ilgisini dağıtmayacak şekilde kullanılmış olmalıdır. Son olarak içerikte varsam imla hataları ve yazım yanlışları değerlendirilir. Gerekli görülen yerlere cümle olarak ekleme yapılabilir. 

Performans Takibi ve Analiz Süreci

performans takibi ve analiz sureci - Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Kaliteli içerik her zaman geliştirilen içeriktir. Dolayısıyla içeriği yazıp yayınlamakla o içerik her zaman kaliteli içerik olarak kalmaz. Bazen içerik ne kadar kaliteli olursa olsun beklenilen okuma sayısına ulaşmaz ya da rakipler sizden daha zengin bir içerik ürettiğinde içeriğinizden eski performansı almanız beklenemez. Bu yüzden içeriğin performans takibi yapılmalı ve içerik analiz edilmelidir. 

Profesyonel bir içerik uzmanı ile çalışarak bütün bu süreçlerin sorunsuz ilerlediğinden emin olabilirsiniz. Sanal Yönetmen dijital reklam ajansı olarak alanında tecrübeli metin yazarları ile birlikte çalışarak ürününüze ya da hizmetinize yönelik kaliteli içerikler üretiyoruz. Siz de kaliteli içerikler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir