Blog

İnstagram için Etkili Pazarlama Stratejileri

İnstagram bir fotoğraf paylaşım platformudur. Çıktığı günden bu yana kullanıcı sayısı hızla artmaktadır. İnsanlar için fotoğraf çekmeyi adeta keyifli hale getirmektedir. Bundan dolayı da insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Yapılan son resmi açıklamalara göre instagram’ın aylık aktif kullanıcısı sayısı 400 milyona ulaşmıştır. Popülerliğini günden güne arttıran instagram’a gün içerisinde kullanıcılar tarafından ortalama olarak 80 milyon fotoğraf yüklenmektedir.

İnsanlar tarafından bu kadar aktif şekilde kullanılan instagram, işletmelerinde dikkatini çekmektedir. Kullanıcılar tarafından pek çok farklı amaç için kullanılmakta olan instagram, işletmelerinde potansiyel hedef kitlelerine ulaşmaları için iyi bir kanal oluşturmaktadır. Çünkü markalar pazarlama stratejileri doğrultusunda, hedef kitlelerine nereden ve nasıl ulaşabileceklerine önem vermektedirler. Markalar söz konusu hedef kitleye ise instagram aracılığıyla daha kolay ulaşabilmektedir. Bundan dolayı da instagram, pazarlama stratejisi açısından önemli bir alan haline gelmektedir. İnstagram doğru ve aktif bir şekilde kullanıldığı takdirde, bu sosyal medya platformundan yüksek verim elde edilebilmektedir. İnstagram’ı pazarlama stratejileri doğrultusunda etkili kullanmanın yolları nelerdir?

Doğru İsim Kullanarak Hesap Oluşturmak

Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta, oluşturulacak hesap için doğru isim kullanılmasıdır. Yani kurum, marka ya da ürüne ait isim ile bir hesap oluşturulmalıdır. Aksi takdirde kullanıcının size ulaşması zorlaşacak ve profesyonel kurum imajınız zedelenecektir.

Paylaşılan Fotoğrafların Kalitesine Dikkat Edin

İnstagram’a sadece sıradan bir fotoğraf paylaşım alanı gözüyle bakılmamalıdır. İnstagram’da yer alan kullanıcılar kaliteli içeriklere önem vermektedirler. Paylaşılan görselin görüntü kalitesi büyük önem taşımaktadır. Görsel kalitesinin yanı sıra, içeriğin özgün ve dikkat çekici olması da gerekmektedir.  Paylaşılacak fotoğrafların niteliği de çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü fotoğraflar insan duygularında etkiye yol açmaktadır. Bundan dolayı paylaşılan fotoğrafın duygulara dokunması sayesinde kullanıcının dikkati çekilebilecektir. Burada önemli olan ikinci noktada, paylaşılacak görselin altında yazan metindir. İnsanlar her zaman ilk olarak görsellere bakarlar, ardından ise yazılara bakmaktadırlar. Ama her zaman ilk dikkat çeken görsel olmaktadır. Aynı zamanda paylaşılacak fotoğraf, marka ve insanlar arasında bir iletişim kurmalıdır. İnsanlar görselde kendilerine ait bir şey bulmalıdırlar. Bu sayede fotoğraf önemli hale gelecektir.

İnstagram Hesabınız Profesyonel Gözüksün

Kurum veya markalar adına oluşturulan instagram hesapları profesyonel bir görünüme sahip olmalıdır. Sayfayı ziyarete gelen veya takip eden kişiler sizin ne kadar kurumsal, profesyonel ve ciddi olduğunuza dikkat etmektedirler. Bu açıdan profil sayfasında kurum ile ilgili; marka logosu, ismi, adres, iletişim bilgisi, web sitesi adresi ve diğer sosyal medya ağlarının uzantılarına yer verilmelidir. Sosyal medya hesaplarının linklerini diğer sosyal medya hesaplarının profillerinde verilmesi, kullanıcıların diğer mecralarda da takipte olmasını sağlayacaktır. Böylelikle daha fazla kişiye ulaşılacaktır.

Hedef Kitle Analizi Yapın ve Kitleyi Tanıyın

Sosyal medya platformlarının geniş bir kitleyi barındırdığı unutulmamalıdır. Bundan dolayı bu sosyal alan içerisindeki hedef kitlenin kimler olacağı belirlenmelidir. Hedef kitlenin belirlenmesi ile markaya ihtiyaç duyabilecek kişilere yönelik paylaşımlar yapılmalıdır. Kimlerin markaya ihtiyaç duyabileceği, yapılan paylaşımlarla etkileşim gerçekleştirebileceği ve markayı takibe alabileceği iyi analiz edilmelidir. Bu analizin tespit edilmesiyle paylaşımlar bu kişilere yönelik olarak yapılmalıdır. Paylaşımlarda sert bir resmiyet tavrı ve sürekli bir ürün pazarlama amacıyla tanıtım içerikli paylaşımlar yapılması sizi olumsuz etkileyecektir. Takipçilere samimi gelebilecek, onların hoşuna gidecek ama aynı zamanda markayı ve ürünü merak ettirecek paylaşımlar yapılmalıdır. Kullanıcılar ile marka arasında kurulacak samimiyet beraberinde sadakati getirecektir. Yapılacak paylaşımlarda potansiyel müşteri kitlesini önemseyen bir izlenim yaratılmalıdır.

Düzenli Paylaşım Yapmaya ve Doğru Zamanlamaya Dikkat Edin

Öncelikle düzenli paylaşım yapmanın, gün aşırı sürekli paylaşım yapmak anlamına gelmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Düzen ile sıklık birbiriyle karıştırılmamalıdır. Yapılacak paylaşımların takipçileri sıkmaması gerekmektedir. Gün içerisinde çok fazla paylaşım yapılması takipçi kaybına yol açmaktadır. Bunun yerine paylaşım düzeni oluşturularak, doğru zamanda paylaşım yapılmalıdır. Doğru zaman seçimi, hedef kitleye ulaşılabilecek en uygun zamanı içermektedir. Markayı takip eden kitlenin, yapılan paylaşımlara hangi zaman dilimlerinde daha kolay ulaşabileceği bilinmelidir.

Paylaşımlarda Kullanılacak Etiketler Size Özel Olmalıdır

Kendinize ait bir etiket oluşturmanız, instagram üzerinden daha kolay bulanabilmenize yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda markayla özdeşleşen etiketler, profesyonel görünümün bir kanıtıdır. Yapılacak paylaşımlarda kurum ve marka ile özdeşleşmiş etiketlerin yanında, o an paylaşılan görseli açıklayıp anlatacak etiketlerde kullanılmalıdır. Bunların kullanılması fayda sağlayacaktır. Etiket kullanırken kesinlikle gereksiz, marka ve ürün ile alakası olmayan etiketler kullanılmamalıdır. Bu durum zarar verici etki yaratmaktadır.

İnstagram hesabının, amaca yönelik ve bilinçli bir şekilde kullanılması halinde her zaman kazançlı bir yatırım yapılmış olunacaktır. Pazarlama stratejileri doğrultusunda instagram’ı aktif bir şekilde kullanırken bu platformu bir pazarlama alanı olarak görmekten kaçınıp, buranın bir sosyal mecra olduğu unutulmamalıdır.

İnstagram ve diğer sosyal medya hesaplarında etkili pazarlama stratejileri oluşturmak için Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir