Blog

google icerik nasil kaldirilir blog - Google'dan İçerikler Nasıl Kaldırılır?

Google’dan İçerikler Nasıl Kaldırılır?

Google’da İstenmeyen İçeriklerin Kaldırılması

Google arama sonuçlarında istemediğiniz içerikleriniz mi listeleniyor? Öncelikle belirtmek isterim ki geçerli bir sebebiniz yoksa Google’dan içerik kaldırmak indekslenmesi kadar kolay olmayacaktır. İlk olarak arama sonuçlarında listelenen içeriği neden kaldırmak istiyorsunuz?

  • Yayınlanan içerik size hakaret içeriyor olabilir.
  • Hakkınızda yayınlanan yalan veya karalama haber olabilir.
  • SEO çalışmalarınıza zarar veren URL oluşturulmuş olabilir.

Sizin isteğiniz dışında yayımlanan ve size zarar veren içeriklerin arama sonuçlarından kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Arama sonuçlarından kaldırdığınız içeriğin tüm web sayfalarından kaldırılacağını söylenemez. Arama sonuçlarında listelenen bir haber sizin kontrolünüz dışında da farklı kaynaklar tarafından yayımlanmış olabilir. Örneğin bir haber sitesinde, farklı kullanıcıların sosyal medya hesaplarından istemediğiniz bir içeriğin yayını yapılmış olabilir. Sizin ilk aşamada yapmanız gereken istemediğiniz bu içeriğin hangi alanlarda paylaşıldığını tespit etmektir. Sonrasında site sahipleri veya sosyal medya kullanıcısı ile iletişime geçerek bu gönderileri kaldırmasını isteyebilirsiniz. Eğer ki bu kişiler siteden kaldırma işlemini yapmıyorsa yasal süreçlere başvurmanız gerekecektir. Dava açıp haklı olduğunuz kanıtlandığı zaman BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ilgili içeriğin kaldırılmasını sağlayacaktır. Yavaş işleyen süreçleri hızlandırmak adına kendinize bir bilişim avukatı tutmanız gerekebilir.
Eğer ki istemediğiniz içeriğinizi kendi web sayfanızda, sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin, Pinterest vb.) hesaplarınızda paylaşım yaptıysanız ilk olarak bu alanlardan yaptığınız gönderileri kaldırmanız gerekecektir. Bu sizin tarafınızdan yapılabilen kolay bir işlemdir. Sitenizin indekslendiği gönderiyi arama sonuçlarından kaldırmak istiyorsanız Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu Google Search Console aracını kullanmamız gerekecek. Google içerik kaldırma alanından ilgili URL’nin geçici olarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Talepte bulunduğunuz URL 1 gün içerisinde arama sonuçlarından kaldırılacak ve 90 gün boyunca görünmeyecektir. Kaldırma işlemini gerçekleştirdiğiniz URL aktif olarak kullanılıyorsa tekrar geri gelecektir. Google servislerinde yayınlanan bir içeriğin tamamen kaldırılmasını istiyorsanız buradan Google yöneticileri yönergelerini takip ederek talepte bulunabilirsiniz.

google icerik kaldirma 1 - Google'dan İçerikler Nasıl Kaldırılır?

Google’ın Kaldırmak Zorunda Olduğu İçerikler

  • TC Kimlik Numarası
  • Banka ve Kredi Kartı Hesap Numaraları
  • Kişisel İmza Görseli
  • Müstehcen Görseller
  • Kişisel Sağlık Kayıtları

Google yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı içerik kaldırma talebinizi yüksek ihtimalle kabul etmekte ve içeriğinizi kaldırmaktadır. Kaldırma talebiniz reddedildiyse Google içerik kaldırma reddetme nedenlerini inceleyebilirsiniz. Eğer gerekli adımları yürütemeyecek durumda iseniz profesyonel bir yardım almanızda fayda var.

Yorum (2)
Gökhan Aydın

İlgili içeriğin kaldırılmasını istiyorum

Halime Aygün

İsmim geçen içeriklerin kaldırılmasını İSTİYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir