Blog

google remarketing nedir nasil yapilir  - Google Remarketing Nedir | Nasıl Yapılır?

Google Remarketing Nedir | Nasıl Yapılır?

Google Remarketing

Dijital reklamcılık, günümüzde firmaların sıkça başvurduğu bir pazarlama yöntemidir. İnternet dünyasında çeşitli alanlarda, farklı yöntemler ile yayınlanan reklam kampanyaları ile firmalar hem ziyaretçi sayılarını hem de satışlarını artırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda Google, firmalara dijital ortamda reklam kampanyası oluşturabilecekleri birçok farklı imkan sunmaktadır. Google Remarketing’de firmaların kullandığı bir Google hizmetidir. Peki, Google Adwords Remarketing nedir?

Google Remarketing Nedir?

google remarketing nedir nasil yapilir - Google Remarketing Nedir | Nasıl Yapılır?

Google Remarketing, yeniden pazarlama sistemidir. Yani, daha önce web sitenizi ziyaret etmiş olan bir kullanıcının; sitenizde gezdiği sayfalarla veya incelediği ürünlere ilgili reklamları, sitenizden ayrıldıktan sonra diğer internet alanlarında görmesidir. Örnek verecek olursak; spor ayakkabı satışı yaptığınız bir e ticaret web sitenizin olduğunu varsayalım. Bir ziyaretçi sitenize girdi ve bir spor ayakkabıyı inceledi, ancak satın almadan sitenizden ayrıldı. Bu ziyaretçi daha sonra internette gezindiği bir web sayfasında, bir sosyal medya platformunda ya da Google’da spor ayakkabı ile ilgili yaptığı aramada sizin ürününüze ve sitenize yönelik reklamlar ile karşılaşır. O reklama tıklayarak tekrardan sitenize giriş yapar ve satın alma faaliyetine yönelir. Yani Remarketing, ziyaretçileriniz ile yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Remarketing faaliyetleri firmaların web siteleri üzerinden satışlarını artırdığı için ve kullanıcılar doğrultusunda pozitif dönüşler sağlandığı için firmalar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Google Remarketing Nasıl Yapılır?

Google Adwords Remarketing sisteminden faydalanabilmeniz için öncelikle bir Google Adwords hesabınızın olması gerekmektedir. Google Adwords hesabına sahip olduktan sonrası ise oldukça basittir. Adwords üzerinden oturum açtıktan sonra kampanyalar kısmına tıklayarak seçeneklerden, yeniden pazarlama kampanyasını oluşturmak istediğiniz türü seçiniz. Burada iki farklı yeniden pazarlama reklamı oluşturabileceğiniz seçenek mevcuttur. Bunlar: “Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları ve Arama Ağı kampanyaları”dır. Hangisine yönelik yeniden pazarlama reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız onu seçmelisiniz.

Google Adwords Remarketing çalışmaları için Google Adwords Danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Adwords Kodunu Sitenize Ekleyin

İlk adım, oluşturacağınız yeniden pazarlama kampanyası için Adwords sistemi tarafından size bir kod verilecektir. Bu, AdWords sistemi tarafından verilen küçük bir kod snippet’idir. Bu kodu web sitenize veya mobil uygulamanıza entegre etmeniz gerekmektedir. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına ekleyebileceğiniz gibi isterseniz özel olarak takip etmek istediğiniz ürünlerin bulunduğu sayfalara da ekleyebilirsiniz. Kodu eklemek için web sitenizdeki sayfaların alt kısmına, </body> kapanış etiketinin hemen öncesine kodu yerleştirmeniz gerekmektedir.

Yeniden Pazarlama Listesi Oluşturun

yeniden pazarlama listesi olusturun - Google Remarketing Nedir | Nasıl Yapılır?

İkinci adım ise yeniden pazarlama listesi oluşturmaktır. Web sitenize ya da uygulamanıza sistemin verdiği kodu entegre ettikten sonra kampanyanız için pazarlama listesi oluşturabilirsiniz. Bu listeler; web sitenizin hangi sayfasını ziyaret eden kullanıcıların kayıt altına alınmasını ve reklamlarınızın daha sonra onlara gösterilmesini belirlemek için yapılmaktadır. Örnekle açıklayacak olursak: Spor ayakkabı sattığınız bir e ticaret web siteniz olduğunu düşünün. Özel olarak ‘yürüyüş ayakkabıları’ ürün kategorinizi ziyaret eden kullanıcılar için bir yeniden pazarlama listesi oluşturma imkanınız var. Bu sayfaya yeniden pazarlama kodunuzu ekleyerek, AdWords sistemine, ziyaretçilerinizi “yürüyüş ayakkabıları kategori listenize” kaydetmesini belirtirsiniz. Kullanıcılar bu sayfayı ziyaret ettiğinde, bıraktıkları çerez kimlikleri yeniden pazarlama listesine eklenir. Böylelikle daha sonra bu kategori ile ilgili reklamlarınızla farklı yerlerde karşılaşırlar.

Liste Kurallarını Kullanın

Yeniden pazarlama listesi kuralları ile oluşturmak istediğiniz listeleri belirleyebilirsiniz. Yani web sitenizin veya uygulamanızın farklı bölümleri için sisteme listeler tanımlama imkanınız vardır. Yukarıdaki örnek üzerinden ilerleyecek olursak; yürüyüş ayakkabıları sattığınız bir web sayfası için liste tanımlamak istiyorsanız sistem üzerinden: “URL [içerir] yürüyüş ayakkabıları” olarak belirleme yapabilirsiniz. Böylelikle bu kurallar sayesinde web sitenize veya uygulamanıza daha fazla kod entegre etmeye gerek kalmadan, listeler oluşturabilirsiniz. Bu kuralları kullanarak oluşturacağınız listelere isterseniz özel parametrelerde ekleyebilirsiniz. Yukarıdaki örnek üzerinden bunu da açıklamak gerekirse: Yürüyüş ayakkabıları listenizi oluştururken isterseniz bunun yanına ‘ürünün fiyatı’ etiketini de ekleyebilirsiniz. Böylelikle yürüyüş ayakkabıları kategorisi listesinde yer alan kullanıcıların hangi fiyatlardaki ürünleri inceleyip, satın almaya yakın olduklarını da belirleyebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası ve Arama Ağı Reklam Kampanyası Ayarlarını Seçme

Yeniden pazarlama sisteminden faydalanırken desteklenen bir kampanya türünü seçmeniz gerekmektedir. Sistem tarafından size iki farklı kampanya türü sunulmaktadır. Bunlar; görüntülü reklam ağı kampanyası ve arama ağı reklam kampanyası seçenekleridir. Şimdi bu iki farklı kampanya türünde, reklam ayarlamalarının nasıl yapıldığına bakalım.

Görüntülü reklam ağı kampanyas: Web sitenizi daha önceden ziyaret etmiş olan kullanıcıların, gezdikleri diğer sitelerde sizle ilgili reklamlarla karşılaşmalarını sağlayan sistemdir. Bugün Google’a bağlı 2 milyondan fazla görüntülü reklam ağı sunan site bulunmaktadır. Eğer bu reklam türünü kullanmak istiyorsanız sırasıyla şu adımları takip ediniz:

İlk olarak AdWords sisteminde oturum açmalısınız. Ardından sistem ara yüzünden kampanyalar kısmına tıklayın. Tıkladığınız alandan “Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı”nı seçin. Sonrasında karşınızda bulunan sayfada yer alan “Pazarlama hedefleri” kısmını seçili halde bırakın ve “Web sitenizde satın alma” kutucuğunu seçin. Bunu yaptıktan sonra kampanya ismi, teklif stratejisi ve bütçe bilgilerini girin. Bu bilgileri girdikten sonra “kaydet – devam et” butonuna tıklayın. Devam edeceğiniz sayfa üzerinde ilk olarak bir reklam grubu adı ve teklifi seçin. Sayfa üzerinde yer alan “Reklamlarınızın nasıl hedefleneceğini seçin” maddesinin altında yer alan “İlgi alanları ve yeniden pazarlama” öğesini tıklayın. Sonrasında “Kategori seç” menüsünden “Yeniden Pazarlama” listelerini seçin. Bir sonraki aşamada yeniden pazarlama etiketi ve listelerinizi oluşturmanız gerekmektedir. Burada da iki aşamalı bir süreç vardır. Öncelikle Adwords sizin için bir yeniden pazarlama etiketi oluşturur. Bunu sitenize nasıl ekleyeceğiniz konusunda size bir mail gönderir. Daha sonra kodu kullanma seçeneğini ilerletirsiniz. Bir sonraki aşama ise Adwords, başlangıçta “Tüm ziyaretçiler” listesi oluşturur. Böylelikle sitenizi ziyaret eden tüm kullanıcılar kayıt altına alınır. Daha sonra siz kendi istediğiniz yeni listeleri oluşturabilirsiniz. Bu iki basamaklı süreci yaptıktan sonra sistem üzerinden “bir reklam gurubu adı ve teklifi” seçmelisiniz. Son olarak reklam oluşturmak istiyorsanız ‘kaydet ve devam et’i seçin. Eğer bunu daha sonra gerçekleştirmek istiyorsanız, reklam oluşturma işlemini ‘atla’ butonunu tıklayınız. Reklam kampanyalarınızın görüntüleneceği yerlerin sayısını artırmak istiyorsanız, olabildiğince farklı boyutlarda metin ve resim reklamı eklemelisiniz. Böylelikle listenizde yer alan kişilere daha fazla yerden ulaşma şansınız olacaktır.

Arama ağı reklam kampanyası: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, ziyaret ettikleri sayfanızla veya ürünleriniz ile alakalı Google üzerinden arama yaptıklarında burada reklamlarınız ile karşılaştıkları sistemdir. Adwords reklam sisteminde yer alan ‘kitaplık’ın “Kitleler” bölümünü ilk defa kullanacağınız zaman sizin adınıza oluşturulmuş “tüm ziyaretçiler” listesiyle karşılaşacaksınız. Burada yer alan bu liste ana kampanyalar sekmesindeki ‘kitleler’ alt sekmesinden de görüntülenebilmektedir. Bu kampanya tercihi için yeniden pazarlama listeleri kullanmaya başlamak adına sırasıyla şu adımları takip etmeniz gerekir:

Öncelikli olarak ya yeni bir “Yalnızca Arama Ağı” kampanyası oluşturacaksınız ya da mevcut bir Arama Ağı kampanyasını ve reklam grubunu seçerek işleme devam edeceksiniz. Bunun ardından anahtar kelimeler kısmının yanında yer alan ‘Kitleler’ sekmesini tıklayacaksınız. Hemen oradan ‘yeniden pazarlama’ seçeneğini seçeceksiniz. Daha sonra ‘hedefleme ekle’ menüsüne tıklayın ve ilgili alanları ve ‘yeniden pazarlama’yı seçin. Bu işlemden sonra ‘kategori seç’ menüsüne tıklayın ve yeniden pazarlama listelerini seçin. Buraya tıkladıktan sonra tüm ziyaretçiler listesini ve kendi oluşturduğunuz listeleri göreceksiniz. Akabinde yeniden pazarlama listesini reklam grubunuza ekleyin. Bu işlemden sonra isterseniz ‘ek yeniden pazarlama listeleri’ oluşturabilirsiniz. Son olarak sitenizin tamamına yeniden pazarlama kodunu (etiketini) ekleyin.

Google Remarketing hakkında aklınızdaki soruları sormak için ya da reklam danışmanlığı hizmeti almak için Sanal Yönetmen ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir