Blog

Facebook Sahte Hesapları Kapatmaya Başlıyor

facebook - Facebook Sahte Hesapları Kapatmaya Başlıyor

Facebook Sahte Hesapları Ortadan Kaldıracak

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu olan Facebook, sahte hesapların kapatılması için harekete geçtiğini duyurdu. Alınan yeni karar doğrultusunda bundan sonra Facebook, açılan sahte profil hesaplarına karşı kullanıcılarına uyarı bildirimi gönderecek. Uyarının gönderildiği hesabın sahibi, açılan sahte hesabın kapatılmasını sağlayabilecek.

Kullanıcıların hesaplarına ait fotoğraf ve bilgilerin kopyalanarak başka hesaplarda kullanılması durumunda, Facebook gerçek hesap sahiplerine ‘profilin kopyalanmış’ olabileceğini belirten bir bildirim gönderecek. Bununla beraber Facebook bildirim gönderdiği kullanıcılarına, sahte olduğu düşünülen ya da tespit edilen hesaptaki fotoğraf ve bilgilerin esas kullanıcıya ait olup, olmadığının kontrol edilmesini isteyecek. Yeni oluşturulan hesabın, uyarı giden kullanıcıya ait olduğunun tespit edilmesinin ardından, ilgili profil hesabının sahte olduğu işaretlenecek. İşaretlenen sahte hesap gerekli işlemlerin otomatik olarak yapılması için Facebook ekibine rapor edilecek.

Facebook, aldığı bu karar ile dünya genelinde ve ülkemizde oldukça yaygın olan ‘fake hesapların’ önüne geçilmesini hedeflemekte. Oluşturulan fake profillerden oldukça rahatsız olan gerçek şahıslar bundan sonra daha rahat edecekler. Çünkü fake hesaplar tarafından sosyal medyada gerçekliği yansıtmayan paylaşımların yapılması, gerçek hesap sahiplerini zora sokmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir