Blog

Başarılı Adwords Yönetimi

Google Adwords Reklam Kampanyaları

Google, günümüzdeki en önemli arama motorudur. Her günbasarili adwords yonetimi - Başarılı Adwords Yönetimi milyonlarca insan, Google üzerinden milyarlarca arama sorgusu gerçekleştirmektedir. Google’ın insanlar tarafından bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı, Google her zaman kullanıcılara daha iyi hizmet vermeyi hedeflemektedir. Yani kullanıcıların yapmış oldukları arama sorgularında, onlara en doğru ve en faydalı bilgiyi içerecek sayfaları ulaştırmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte Google, günümüzdeki en önemli dijital reklam platformlarından biri konumuna da gelmiştir. Hizmet ve ürün satışı yapmayı amaçlayan firmalar ile alıcı konumunda olan kullanıcıları ortak bir paydada buluşturmaktadır. Google bunun içinde “Google Adwords Reklamcılığı” sistemi ile arama motoru reklamı yapmak isteyenlere hizmet vermektedir.

Google Adwords reklam kampanyaları, firmalar tarafından günümüzde yoğun olarak kullanılan bir reklam çalışmasıdır. Ancak her Adwords reklam kampanyası başarılı sonuçlar doğurmamaktadır. Google Adwords reklam kampanyalarının başarıya ulaşabilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta vardır. En temelde Adwords reklamlarında, kullanıcıların arama alışkanlıklarının etkili olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Elbette Adwords reklam kampanyalarının başarıya ulaşmasındaki tek faktör bu değildir. Peki, o zaman Google Adwords yönetiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Şimdi bunlara bir göz atalım.

Google Adwords Reklamlarının Başarıya Ulaşması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Başarılı Adwords yönetiminde; anahtar kelimelerin belirlenmesi, reklamların ve açılış sayfalarının düzenlenmesi, sürekli takip etme, hedef kitlenin arama alışkanlıklarını inceleme, satın alma döngülerini takip etme gibi birçok faktör vardır.

Başarılı Adwords yönetimi konusunda destek almak için Google Adwords Danışmanlığı hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Kullanıcı Aramalarını Analiz Edin

Google Adwords reklamlarında, reklam verenleri etkileyen noktalardan biriside, kullanıcıların arama biçimleridir. Her kullanıcı ulaşmak istediği ürün veya bilgiyi çok farklı kelimeleri kullanarak aratabilmektedir. Bazen bizim bile tahmin edemeyeceğimiz kelimeler ile arama sorgusu gerçekleştirebilmektedir. Bu da kullanıcı alışkanlıklarının sürekli gelişen veya değişebilen bir yapıda olduğunun kanıtıdır. Bu yüzden ürün ve hizmetlerinize yönelik oluşturduğunuz Adwords reklamlarında, sürekli olarak anahtar kelime takibi ve analizi yapmanız gerekmektedir. Başarılı Adwords yönetiminin temel yapı taşlarından birisi; kullanıcı tarafından yapılan aramalarda, anahtar kelimelerinizi tetikleyen gerçek arama sorgularının analiz edilmesidir. İnsanların sizin ürün ve hizmetlerinize hangi arama sorgularını yaparak ulaştıklarını ve aramalar sonucu hangi reklamlarınızın tetiklendiğini bilmeniz çok önemlidir. Ayrıca kullanıcı aramalarında doğru sayfaya yönlendirmede, bu bakımdan dikkat edilmesi gereken bir husustur.

google adwords yonetimi basarisi - Başarılı Adwords Yönetimi

Google Adwords Kampanya Maliyetlerini Doğru Kullanın

Başarılı Adwords yönetiminde, kampanya maliyetlerini doğru ayarlamak çok önemlidir. Çünkü gereksiz ve bilinçsiz harcamalar size hem zaman hem nakit kaybettirecektir. Ayrıca yüksek bütçeli yatırımlar, başarılı reklam kampanyası demek değildir. Reklam maliyetlerinizi görebilmeniz ve analizlerini yapabilmeniz için Google Adwords arama sorguları raporundan faydalanabilirsiniz. Arama sorguları raporu size kullanıcıların arama sorgularında; hangi anahtar kelimelerinizin tetiklendiği bilgisini vermektedir. Böylelikle kullanıcıların hangi reklam ve açılış sayfasına ulaştığını tespit etmeniz mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, anahtar kelimeleriniz ile eşleşme sağlayacak kelimelerin doğru belirlenmesidir. Yani kullanıcının yapmış olduğu aramalardaki bir kelime, ilgisiz bir anahtar kelimeyi tetiklerse bu kullanıcıyı yanlış reklama yönlendirecektir. En nihayetinde gerçekte aradığına ulaşamayan kullanıcı eriştiği sayfayı terk edecektir. Böylelikle herhangi bir satış işlemi de gerçekleşmemiş olacaktır. Bu da sizin gereksiz bir maliyete katlanmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden Adwords kampanyalarınızı oluştururken maliyeti doğru kullanmak adına, anahtar kelimelerinizi hangi eşleme türüne göre belirleyeceğiniz çok önemlidir. Anahtar kelimelerinizi 5 ayrı eşleme türü seçerek oluşturabilirsiniz. Bu eşleme türleri; geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme, tam eşleme ve negatif eşlemedir.

Google Adwords Kalite Puanınıza Dikkat!

Google Adwords kalite puanı, başarılı Adwords yönetimine etki eden bir unsurdur. Kalite puanınızın yüksek olması hem maliyetlerinizin düşmesine hem de kullanıcı memnuniyetine etki eden bir kriterdir. Kalite puanını etkileyen faktörlerin başında; reklamın beklenen tıklanma oranı, reklam alaka düzeyi, açılış sayfası deneyimi gibi etkenler yer almaktadır. Yanlış belirlenecek reklam stratejileri, kullanıcıların yaptıkları aramalarda yanlış sayfalara yönlendirilmesine sebep vermektedir. Bu da kullanıcının ilgili sayfayı hemen terk etmesi anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlar Google tarafından sitenize verilen değerlerin düşmesine neden olmaktadır. Çünkü Google kullanıcılara her zaman en iyi deneyimi yaşatmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Sizin Google’a yanlış bilgi aktarmanız sonucu, Google kullanıcıları yanlış sonuçlara yönelttiğinde, doğal olarak kendince size bir ceza uygulamaktadır. Bu yüzden yanlış kelimeler üzerinden sitenize trafik çekmemeye veya doğru kelimeler üzerinden gelen kullanıcıları yanlış reklam ve sayfaya yönlendirmemeye dikkat edin. Bir kelimenin reklamınız ve siteniz ile olan alaka durumu, sadece belirlediğiniz anahtar kelimeyi değil; tüm reklam gruplarını ve kampanyalarınızı etkilemektedir. Bu hususu da unutmamanız gerekir.

Anahtar Kelime Seçimine Dikkat Edin

Adwords reklamlarını düzenlerken, doğru anahtar kelimeleribasarili adwords yonetimi anahtar kelime - Başarılı Adwords Yönetimi belirlemek çok önemlidir. Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesinde; sektördeki tecrübe, önceden yapılan çalışmalar, analiz araçlarından faydalanmak, kullanıcı alışkanlıklarını ölçümlemek ve rakip analizleri oldukça etkilidir. Ayrıca Adwords reklamlarında sürekli güncel kalmakta çok önemlidir. Kullanıcıların yaptıkları arama sorgularında kullandıkları kelimeler ile sizin sayfalarınıza ve reklamlarınıza ulaştıklarını unutmayınız. Bu yüzden reklam kampanyalarınızda kullanacağınız anahtar kelimeler birçok açıdan önem taşımaktadır. Anahtar kelimeleriniz; kullanıcıların size kolay ulaşabilmesi, kalite puanınızın artması, reklam maliyetlerinizin düşmesi, satışlarınızın artması gibi durumların hepsine etki etmektedir. Kullanacağınız anahtar kelimelerin her zaman talebe yönelik kelimeler olmasına özen gösterin. Reklam hedefinize yönelik olarak bazı durumlarda sektörünüzle alakalı olan kelimeleri kullanmamanız bile gerekebilir.

Oluşturacağınız reklam kampanyalarında, hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiği konusunda karar vermekte güçlük çekiyorsanız, Google Analytics raporlamasından faydalanabilirsiniz. Google Analytics içerisinde yer alan “İkincil Boyut” seçeneğinden faydalanarak, eşleşen arama sorgusu verilerini analiz edebilirsiniz. İkincil boyut kısmından herhangi bir anahtar kelimeyi seçerek, arama sorgularında tetikleyeceği anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz. Yine Google Analytics ile “Sorgu Eşleme Türü” kısmından belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin eşleme türüne göre performans değerlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca “Sorgudaki Kelime Sayısı” alanından, Google Adwords kalite puanı ve geri dönüşüm oranı yüksek olan spesifik kelimeleri de belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime seçimlerinde Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracından da yardım alabilirsiniz. Ayrıca Google üzerinden kendi yapacağınız arama sonuçlarından ve aramalarda çıkan otomatik tamamlamalardan da faydalanarak fikir oluşturabilirsiniz.

Mobil Uyumluluğa Önem Verin

Başarılı Adwords yönetiminin, unutulmaması gereken bir diğer önemli noktası da; web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olmasıdır. Çünkü mobil cihazların kullanımı ve mobile cihazlar üzerinden internete erişim her geçen gün artmaktadır. Bu da açık bir şekilde Google Adwords reklam kampanyalarınızın ve web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerektiğini göstermektedir. Mobil cihaz üzerinden sitenize erişen kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmazsanız, bu potansiyel müşterinizi kaybetmenize sebep verir. Bu yüzden internet siteniz ile beraber, Google reklam kampanyalarınızı da mobil kullanıcılar için geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun için Google Adwords hesabınız üzerinden, mobil cihazlara özel reklam grupları ve kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Açılış Sayfalarını Doğru Belirleyin

Google Adwords reklamları ile kullanıcının yönlendirilmek istendiğibasarili google adwords reklam kampanyalari - Başarılı Adwords Yönetimi açılış sayfası kendi içerinde ayrı bir öneme sahiptir. Yani reklamınıza tıklayan kullanıcıyı ana sayfanıza yönlendirmek yerine ilgili reklamın bulunduğu sayfaya yönlendirmeniz, kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Sonuçta kullanıcıların ne aratarak sitenize ulaşmaları gerektiğini siz belirlemektesiniz. Bu da onların sizden ne istediğini, bildiğinizi göstermektedir. Bu yüzden Google Adwords reklamlarınıza tıklayan ziyaretçilerinizi, ana sayfaya yönlendirmek yerine aradıkları şeyle ilgili olan açılış sayfasına yönlendirmek çok önemlidir. Çünkü aradığıyla ilgili olan sayfaya ulaşamayan kullanıcı akabinde sitenizden ayrılacaktır.

Sonuç

Başarılı Adwords yönetimi için pek çok farklı kriterin birbiriyle uyumlu olarak ilerletilmesi gerekmektedir. Adwords kampanyalarının başarılı bir şekilde ilerletilmesi için yazı içerisinde bahsedilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda başarılı bir Adwords yönetiminin; süreklilik, istikrar ve ilgi istediği de unutulmamalıdır. Günden güne her sektörde rekabetin hızla arttığı ve bu rekabet ortamında hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Bu yüzden Adwords yönetiminde; nasıl kazandığınızı bilmek, hangi kampanyaların, reklam gruplarının, arama sorgularının kazandırdığını öğrenmek ve hangilerinin kaybettirdiğini analiz edebilmek çok önemlidir. Çalışmalarınızda sürekli olarak güncel verileri takip edip, analiz etmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki gerçek başarı “emek ve sabır” gerektirir.

Google AdWords yönetimi konusunda aklınızdaki soruları sormak ya da reklam danışmanlığı hizmeti almak için Sanal Yönetmen ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir