Blog

Anti SEO Çalışmalarının Tespiti ve Bağlantı Reddetme

Anti SEO ÇalışmalarıBacklink 300x225 - Anti SEO Çalışmalarının Tespiti ve Bağlantı Reddetme

Web siteleri, link kalitesini artırmak adına başka siteler üzerinden bağlantı almaktadır. Bu link çalışmalarına Backlink adı verilmektedir. Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine, ana sayfasından ya da web sitesinin herhangi bir alanından metin veya görsel üzerinden link ile yönlendirme yapma işlemidir.

İnternet sitenize başka sitelerden gelen linkler size referans olan siteler olarak algılanmaktadır.  Ancak bu Backlinkler her zaman faydalı sonuçlar doğurmamaktadır. Bazı durumlarda sitenizi arama sonuçlarında sıralama olarak düşürecek tehlikeli durumlarla karşılaşılabilirsiniz. Çünkü diğer kullanıcılarda sizin sitenize ait linkleri başka web sitelerine ekleyebilir. Bundan dolayı web sitenize dışarıdan gelen link bağlantılarını düzenli olarak takip etmelisiniz. Böylelikle zararlı olduğunu düşündüğünüz Backlinkleri tespit ederek bu dış bağlantıları reddedebilirsiniz.

Sürekli değişen Google algoritmaları da sitenize almış olduğunuz Backlikler üzerinden sizi zarara uğratabilir. Google algoritmalarının güncellenmesi, genel olarak sitelerin sıralamalarında ve kalite durumlarında değişiklikler olmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı eskiden almış olduğunuz ve sıralamanızın yükselmesine katkı sağlayan Backlinkler gelecekte sitenize zarar verebilecek hale gelebilir. Bu gibi durumlarda siteniz üzerinden manuel olarak filtreleme işlemleri gerçekleştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Anti SEO çalışmaları da size zarar verebilir. Sitenize zarar vermek isteyen kişiler, sitenizin sıralamasını düşürmek için Anti SEO çalışmaları yapabilir. Size zararı dokunacak İnternet siteleri üzerinden haberiniz olmadan alacağınız Backlinkler site sıralamanıza zarar verecektir. Bu durumu kesinlikle unutmamalısınız ve bu yüzden düzenli olarak Backlinklerinizi takip etmelisiniz.

Anti SEO Çalışmalarının Tespit Edilmesi

Web sitelerin sıralamasını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Site sıralamalarına zarar veren durumlardan biride ‘Anti SEO’ çalışmalarıdır. Web sitenizin Anti SEO çalışmalarına maruz kalıp, kalmadığını tespit edebilmeniz, sitenizin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Anti SEO çalışmalarının tespiti aşamasında yapmanız gereken ilk iş; sitenize dışarıdan gelen ve zarar veren bağlantıların olup olmadığını kontrol etmektir. Peki, sitenize dışarıdan gelen linklerin yararlı ya da zararlı olduğunu nasıl tespit edebilirsiniz? Bu konuda size yardımcı olacak ve büyük fayda sağlayacak iki önemli SEO aracı bulunmaktadır. Şimdi bu SEO araçlarının neler olduğuna bir bakalım.

Open Site Explorer

Open Site Explorer (OSE), Moz şirketinin kullanıcılara sunmuş olduğu ücretsiz bir SEO aracıdır. Moz, SEO araçları konusunda önde gelen şirketlerden biridir. Open Site Explorer, SEO aracı ise kullanımı kolay, basit bir link ve SEO durum analiz aracıdır. Otoriteler tarafından SEO araçları arasında en iyilerden biri olarak kabul edilmektedir. En büyük avantajlarından biri, sürekli değişen algoritma sistemleri ile eş zamanlı olarak kendisini yeniliyor olmasıdır.

Open Site Explorer’ın kullanımı oldukça basittir. OSE’ye giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfa üzerinde bulunan URL alanına, analizini gerçekleştirmek istediğiniz internet sitesinin URL’sini yazıp ‘search’ butonuna basacaksınız. Biraz beklemenizin ardından sistem size analizini yaptığınız siteyle ilgili; Domain Authority ve Page Authority puanlamalarının bilgisini verecektir. Bununla beraber ilgili web sitesine gelen ve siteden giden linklerin analiz raporunu sunmaktadır. Linklerle ilgili sunulan raporlamada çıkan her site için Spam skoru belirleyen sistem, bu sitelerden aldığınız Backlinklerin zararlı olup olmadığı konusunda size öneriler sunmaktadır.

open site explorer 571x357 - Anti SEO Çalışmalarının Tespiti ve Bağlantı Reddetme

Ahrefs

Ahrefs, en iyi Backlink sorgulama SEO araçları içerisinde yer alan bir sitedir. Hem ücretli hem ücretsiz olarak hizmet sağlamaktadır. Her konuda tam detaylı bir veri analizi çıkarmasa da Backlink yapısının incelenmesi açısından belli bir başarıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki 300 binin üzerinde kullanıcı sayısı ile Ahrefs, 300 milyardan fazla indekslenmiş URL ve 750 milyarın üzerinde kayıtlı Backlink havuzuna sahiptir. Her 15 dakikada bir, Backlink veri tabanı güncellemesi yapması da ona ayrı bir değer katmaktadır.

Ahrefs, sunduğu puanlama sistemiyle, ilgili sitelerin kalitesine göre bir puanlama sunmaktadır. Bu sayede düşük puana sahip bağlantıları inceleyerek reddedebilirsiniz. Ancak sistem tarafından sunulan raporların Backlink analizi bölümlerinde belli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ahrefs ile aylık ve yıllık Backlink gidişatını grafik üzerinden takip edebilirsiniz. Ahrefs ile backlinklerin hangi kelimeler üzerinden ve ne yoğunlukla geldiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda tekil URL’ler konusunda da geniş veri bilgisi sunmaktadır. Tüm bunların yanında sitenin Backlink haritasına geçmişe dönük olarak, grafiksel ve istatistiksel olarak da bakmak mümkün. Kullanımı konusunda ise pratik bir ara yüze sahip olması da onun tercih edilme sebeplerindendir.

Bağlantıları Reddetme (Disavow Links)

Sitenize zarar verebilecek bağlantıları tespit ettikten sonra ilgili URL’leri reddetmeniz gerekmektedir. Böylelikle bu zararlı Backlinklerin site sıralamanıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak olan Google The New Disavow Links Tool aracından faydalanabilirsiniz. Google Bağlantı Reddetme Aracı için tıklayınız.

google geri baglanti reddetme - Anti SEO Çalışmalarının Tespiti ve Bağlantı Reddetme

Google Geri Bağlantıları Reddetme

Google nezdinde sitelerin önem derecesini belirleyen bir PageRank değeri bulunmaktadır. PageRank, bir siteye başka sitelerden gelen bağlantılara göre verilen değerdir. PageRank, Google için önemli bir sinyaldir. Google, bir siteden verilen bağlantıyı, sitenizin kalitesiyle ilgili olarak bir referans olarak görmektedir. Ancak bazı üçüncü taraf siteler web sitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Google’da web sitenizin olumsuz yönde etkilenmemesi için bir takım çalışmalar yaparak size yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda, geri bağlantılar Google’ın bir site ya da bir sayfayla ilgili olarak görüşünü etkileyebilmektedir. Bu yüzden ilk olarak, sitenize yönelik spam içeren veya düşük kaliteye sahip Backlink bağlantılarını web üzerinden kaldırmalısınız. Kendi imkanlarınızla yaptığınız, geri bağlantıları reddetme çalışmalarında yetersiz kaldığınız durumlarda Google’dan yardım alabilirsiniz. Yani Google’dan, sitenizi değerlendirirken tespit ettiğiniz bazı bağlantıları dikkate almamasını talep edebilirsiniz. Geri bağlantıları reddetme konusunda Google’dan yardım alırken yapmanız gereken çalışmalar iki aşamadan oluşmaktadır. Şimdi sırasıyla bu aşamaların neler olduğunu açıklayalım.

Geri Bağlantıların Listesinin Oluşturulması ve Reddetme

Öncelikli olarak sitenize yapılan bağlantıların listesini indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra reddetmek istediğiniz bağlantıları içeren bir “Yeni Metin Belgesi” oluşturmalısınız. Ardından oluşturduğunuz dosyayı Google’a yüklemelisiniz. Reddedilecek bağlantıların listesini Google’a yüklemek için; bağlantıları reddetme aracı sayfasına giriş yapın. Ardından sitenizi seçin ve bağlantıları reddet’i tıklayın. Son olarak dosya seç’i tıklayın ve hazırladığınız dosyayı sisteme yükleyin.

Geri bağlantıları reddetme konusunda iki ayrı seçenek şansınız bulunmaktadır. Backlink aldığınız siteye ait tüm sayfalardan gelen bağlantıları reddedebileceğiniz gibi isterseniz, tek bir sayfa ait URL’yi reddetme seçeneğinizde bulunmaktadır.

Backlink aldığınız bir siteye ait tek bir sayfayı reddetmek için doğru kullanım şekli;

# example.com removed most links, but missed these http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
# Contacted owner of shadyseo.com on 7/1/2012 to
# ask for link removal but got no response
domain:shadyseo.com

Google’dan, Backlink aldığınız bir siteye ait tüm bir sayfayı reddetmesini istiyorsanız doğru kullanım şekli;

domain:siteadı.com

SEO Danışmanlığı hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir