Blog

e ticaret trafigini arttiracak link insasi onerileri - Link İnşası Önerileri

Link İnşası Önerileri

E Ticaret Trafiğini Arttıracak Link İnşası Önerileri

E Ticaret SEO trafiğini arttırabilmek için yapılması gereken birçok farklı çalışma vardır. Tüm bu çalışma grupları 100 SEO önerisi altında toplanmaktadır. Yani e ticaret SEO trafiğinizi arttıracak 100 SEO önerisi bulunmaktadır. Bu SEO çalışmaları arasında yer alan “Link İnşası” da site trafiğinin artması konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Link inşası hem arama motorları açısından hem de kullanıcı açısından önemli ve etkili bir faktördür. Bir önceki yazımızda E-Ticaret site içi SEO önerilerinden bahsetmiştik. Şimdi de o konuyla bütünlük sağlayacak olan Link İnşası Önerilerinden bahsedeceğiz. Link inşası konusunda önem verilmesi gerekenlere bir göz atalım.

Ürün ve Kategori Sayfalarında Anchor Text Kullanın

Anchor Text, üzerine tıklanıldığında başka bir domaine yönlendirme yapan bağlantı metnidir. Yani bir sayfa içerisinde, o sayfayla ilgili ya da ilişkili başka bir sayfaya kullanıcıları yönlendirmek için yapılan linklemedir. Anchor text şeklinde yönlendirme yaparken bu linki vereceğiniz kelime ya da kelime grubuna dikkat edin. Yönlendirme linki vereceğiniz kelime grubunun yönlendirilecek sayfayla uyumlu, hatta direkt anahtar kelime olması önemli bir kriterdir. Sayfalarınızda yapacağınız Anchor text linklemeleri sayesinde, kullanıcıları faydalanabilecekleri diğer sayfalara daha kolay ulaştırmış olacaksınız. Bu yüzden her ürün ve kategori sayfasını anchor text şeklinde linklendirin. Ayrıca bu durum size arama motorları nezdinde de yarar sağlayacaktır.

Sektörel Sitelerden Link Alın

sektorel sitelerden link alin - Link İnşası Önerileri

Web sitenize ya da sayfalarınıza sektörel sitelerden link almanız iki açıdan önem taşımaktadır. Birincisi; kullanıcıların size daha kolay ulaşmasını sağlar. İkincisi; arama motorları nezdinde siteniz veya sayfalarınız daha önemli bir konuma gelir. Bulunmuş olduğunuz sektörle ilgili sitelerden ve sayfalardan, kendi sitenize link çıkışı olması önemli bir durumdur. Çünkü sektörel site üzerinden hedeflenen kitleye ulaşmak ve sitenize hedeflenen kullanıcıyı çekmek daha kolaydır. Ayrıca sektörel sitelerden link almak e ticaret site trafiğinizi arttırmakla beraber, arama motorlarının sitenize verdiği değeri de yükseltmektedir. Bu yüzden; rakiplerinizin link aldığı sektörel siteler başta olmak üzere, E-Ticaret sitenizin içeriğine uygun diğer sitelerden link almaya çalışın.

Ürün ve Kategori Sayfalarınıza Text Hyperlinks Verin

Sitenizde yer alan ürün ve kategori sayfalarına ulaşılması için link verirken, bu linkleri text hyperlinks olarak kullanın. Bu durum SEO açısından önemli kriterlerden biridir. Linki vereceğiniz ürün ismi ya da kategori ismini SEO açısından ön plana çıkarmış olacaksınız. Ayrıca sayfaya yönlendirme için kullanıcılar uzun bir linke tıklamak yerine bir ya da birkaç kelimeden oluşan öbeğe tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilecek. Böylelikle kullanıcı açısından da hoş bir durum olacak.

Site İçi Link Yönlendirmelerine Dikkat Edin

Site içi link ağı hem SEO kriterleri açısından hem de kullanıcıların sitenizde istediklerine kolay erişebilmeleri açısından önemlidir. Site içinde sayfalar arası, sayfalardaki metinler üzerinden, sayfa kenarlarından, kategori ve ürün isimlerinden ve benzeri kullanılması uygun olan alanlardan linkleme yapılması gerekmektedir. Yani site içi link yönlendirmelerinde sadece anasayfayı baz almamalısınız. Kategori sayfalarından ve ziyaretçi trafiğinin yüksek olduğu sayfalardan site içi link yönlendirmeleri yapmanız Site içi SEO’ya fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir