Blog

Google Plus’ı Etkili Kullanmak için 9 Tavsiye

Etkili Google Plus Kullanımı

Günümüzde internet denildiği zaman insanların aklına istisnasız sosyal medya ağları gelmektedir. Öyle ki dünya genelinde çok yaygın bir şekilde kullanılan bu sosyal medya ağları neredeyse insanların bir yaşam parçası haline gelmiş durumda. Facebook, Twitter, İnstagram ve benzeri birçok popüler sosyal medya ağı bulunmaktadır. Google Plus’ta bu popüler sosyal ağlar arasında yer alan bir platformdur. Belki biraz geç kalınmış bir proje olarak bakılsa da Google’ın kendi projesi olması açısından piyasadaki mücadelesini hiç bırakmıyor.

google plus kullanimi tavsiyeleri - Google Plus'ı Etkili Kullanmak için 9 Tavsiye

Google Plus popüler bir sosyal medya ağı olmasının yanında SEO çalışmaları açısından da faydalı bir platformdur. SEO çalışmaları açısından sosyal medyada yürütülen çalışmalarda mevcuttur. Google Plus’ta SEO çalışmalarında en fazla etkisi olan sosyal medya ağıdır. Google’ın kendisine ait olan bu sosyal platformda paylaşılan içeriklerin hepsi birer artı değer katmaktadır. Bu yüzden Google Plus kullanılması gerekilen bir platformdur. Google Plus’ın bu avantajlı halinden faydalanmak için bazı önemli noktalar vardır. Şimdi kısaca bu etkenlere bir göz atalım.

Site Linkinizi Google Plus Profilinize Ekleyin

Çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi Google Plus’ta da site linkini profilinize ekleyebilme şansınız bulunmaktadır. Web sitenize ait linki profilinize eklemeniz size SEO açısından katkısı olan bir durum olacaktır. Böylelikle doğal backlink kazanmış olacaksınız. Ayrıca profilinizde yer alacak link sayesinde site trafiğinizi de arttırabilirsiniz. Google Plus sayfanıza giren kişiler buradaki link sayesinde sitenize yönlenebilecekler. Bu site trafiğini ve site değerini arttıracaktır. Profilinize link eklemek için ‘profil düzenle (edit)’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Google Plus Sayfanıza İlgilendiğiniz Diğer Bağlantıları Ekleyin

Google Plus hesabınızın ‘hakkında’ kısmında yer alan bağlantılar sekmesinden, sizinle ilgisi olan, ilgilendiğiniz ya da hesabınızda gözükmesini istediğiniz diğer bağlantı linklerini hesabınıza ekleyin. Böylelikle Google Plus çevrenizde bulunan diğer kullanıcılar ile bu bağlantı linklerini paylaşmış olacaksınız. Diğer kullanıcıların burada yer alan linklere tıklayarak, o sayfaları ziyaret etmesini sağlamış olacaksınız.

Google Plus Paylaşımlarınızda Linklere ve Görsellere Yer Verin

Google Plus hesabınızda yapacağınız paylaşımlarda kelimeler üzerinden link verme şansınız yok. Ancak paylaşım yapacağınız içeriğe ait linki, postunuzun içerisine ekleyebilirsiniz ki bunu yapmanız size fayda sağlayacak bir durumdur. Paylaşım yapacağınız postun içerisine, içeriğin URL’sini ekleyerek tıklanabilir bir link oluşturabilirsiniz. Paylaşıma ekleyeceğiniz URL’nin post içerisine görselli bir şekilde gelmesine özen gösterin. Eğer URL eklendiğinde içeriğe ait herhangi bir görsel otomatik olarak gelmiyorsa, içeriğe uygun olacak bir görseli kendiniz ekleyin. Çünkü fotoğraflı görseller kullanıcıların dikaktini daha çok çekmektedir. Bu şekilde paylaşımınıza tıklanma olasılığı da artmış olacaktır. Google Plus hesabınız üzerinden paylaştığınız post ne kadar çok beğenilir, tıklanır ve paylaşılırsa vermiş olduğunuz URL linkinin değeri o oranda artacaktır.

google plus kullanimi  - Google Plus'ı Etkili Kullanmak için 9 Tavsiye

Hesabınızdan Paylaşacağınız İçeriği SEO Kurallarına Uygun Olarak Oluşturun

Google Plus hesabınız üzerinden paylaşacağınız içerik aynı zamanda Google Plus sayfanızın başlığını da oluşturacaktır. Bundan dolayı gireceğiniz postun başlığını ve post içerisine ekleyeceğiniz URL’yi SEO’ya uygun olarak oluşturun. Bu hem SEO bakımından etkisi olan hem de kullanıcıları etkileyecek bir durumdur. Post başlığında içeriğe uygun anahtar kelimeler kullanmanız SEO bakımından katkı sağlayacak, ilgi çekici başlık atmanız ise kullanıcıların dikkatini çekecektir.

Google Plus Hesabınızdan Yeni ve Güncel İçerikler Paylaşın

Google Plus hesabından yapılan içerik paylaşımları hem hesabınızı güncel tutmaktadır hem de bu paylaşımlar Google tarafından hızla indexlenmektedir. İçeriklerinizin Google botları tarafından hızlı indexlenmesi, arama motorunda daha çabuk ve daha yukarılarda çıkmanıza katkı sağlamaktadır. Bu bakımdan web sitenizde paylaştığınız yeni ve güncel içerikler başta olmak üzere Google Plus’a özel olarak hazırladığınız yeni içerikleri vakit kaybetmeden hesabınızdan paylaşın. Böylelikle Google botları içeriklerinizi daha hızlı bir şekilde indexleyerek, arama sonuç sayfalarında daha çabuk çıkmanızı sağlayacaktır. İçeriklerin ‘x konu hakkında’ yeni ve güncel olmasının bir başka katkısı da kullanıcıların o konuyla ilgili yapacakları aramalarda size ulaşabilmelerini sağlayacaktır.

Google Plus Hesabınız Aracılığıyla Hedef Kitlenize Ulaşın

Hedef kitlenize ulaşmanız ve içeriklerinizi ulaştırmanız konusunda Google Plus sayfanızda bir aracı konumundadır. Bundan dolayı Google Plus içerisinde hedef kitlenizin bulunduğu sayfalarda içerik paylaşımları yaparak ya da postlarınız içerisinde ilgili sayfalardan bahsederek hedef kitlenizin sizden haberdar olmasını kolaylaştırın. Hedef kitlenizde olan kişileri kendi çevrenize ekleyin ve böylelikle onlarında sizi çevresine eklemesini sağlayın. Böylelikle içeriklerinizi hedef kitleniz ile etkileşime sokmanız daha kolay olacaktır. Google Plus üzerinden etkinlikler oluşturmak ve kişileri davet etmekte, hedef kitleye ulaşma konusunda etkili bir yöntemdir. Kendinizi hedef kitleye duyurduktan sonra ise postlarınıza alacağınız her +1 size büyük oranda katkı sağlayacaktır.

googleplus kullanimi - Google Plus'ı Etkili Kullanmak için 9 Tavsiye

Google Plus Hesabınızın Circle Rank Kontrolünü Yapın

Google Plus hesabında yaptığınız paylaşımların değerini, sayfa takipçilerinizin genişliğini ve diğer Google Plus sayfaları ile kendi değerinizi kıyaslamanız ve ne durumda olduğunuzu bilmeniz önemlidir. Çünkü bu sonuçlara göre kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bu bakımdan faydalanabileceğiniz güzel bir araç bulunmaktadır. Circle Count aracı ile yukarıda bahsettiğimiz durum ve koşullara göre içeriklerinizin virallik açısından etkisini ve sayfanızın değerini kontrol edebilirsiniz.

Google Plus Güncellemelerini ve Değişikliklerini Yakından Takip Edin

Her sosyal medya platformu belirli zamanlarda kendine bir yenilik katar ya da mevcuttaki özelliklerinden birini günceller. Tüm bu güncellemeler ve yenilikler kullanımını geliştirmek amacıyla yapılmaktadır. Google Plus’ta zaman zaman Google tarafından güncellenmekte ve yeni özellikler getirilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; değişiklikler ve yenilikler karşısında hızlı olunmalıdır. Yeniliklere erken adapte olunup, hemen uygulamaya koyulması size ciddi faydalar sağlayacaktır.

Google Plus Hesabınızdan Yapacağınız Paylaşımlara Hashtag Ekleyin

Twitter ve İnstagram başta olmak üzere çoğu sosyal medya platformunda paylaşım yapılırken etiketler kullanılmaktadır. Bu etiketler sizin içeriklerinizin o konuyla ilgilenen kişiler tarafından daha kolay bulunmasını sağlamaktadır. Tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi Google Plus üzerinden paylaşılan içeriklere de etiket eklemek mümkün. Böyle bir uygulama imkanından faydalanmanız size ciddi katkılar sağlayacaktır. Bundan dolayı yapacağınız içerik paylaşımlarında içerikle ilgili birkaç tane hashtag eklemeyi unutmayın.

Google Plus hesap yönetimi ve SEO çalışmalarına etkisi ile ilgili aklınızdaki soruları sormak ya da sosyal medya danışmanlığı veya kurumsal SEO danışmanlığı almak için Sanal Yönetmen ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir