Blog

Google Arama Sonuçlarında İçerik Reklamı Devri

Google İçerik Reklamları

Yakın zaman önce Facebook üzerinden yayıncıların içerik yayını yapabilmesine imkan veren, Instant Articles hizmeti faaliyete geçmişti. Facebook’tan sonra şimdide Google benzer bir hizmet vermeye hazırlanıyor. Google’ın sunacağı bu hizmet sayesinde, markalar ve yayıncılar arama sonuç sayfasında içerik yayınlayabilecekler. Google içerisinde barındırılabilecek içerikler sayesinde, markalar buradan reklam yapabilecekler.

Haber kaynağı akış sayfasında içerik yayını, ilk olarak geçen yıl Facebook tarafından kullanıma sunulmuştu. Geçtiğimiz yıl Facebook, sınırlı sayıda katılımcının, Instant Articles (anında haber) uygulaması ile Facebook üzerinde içerik barındırmasına izin vermişti. Bu yeni uygulama sayesinde yayıncılar, haber sayfasında sitelerine ait içerikleri paylaşma imkanı bulmuştu. Şuan aktif olarak kullanılan bu uygulama, haber sitelerinin ve özellikle e-ticaret sitelerinin hayalini kurduğu, hızlı yüklenen sayfalar özelliğini gerçekleştirme imkanı vermektedir.

google arama sonuclari icerik yayini - Google Arama Sonuçlarında İçerik Reklamı Devri

Google İçerik Reklam Devrini Başlatmaya Hazırlanıyor

Facebook’un uygulamaya koymuş olduğu haber akış sayfasında içerik yayını ve reklam yayını hizmetinin ardından, şimdi ise Google buna benzer bir uygulama için çalışmalara başlamış durumda.

Google uygulamaya koyacağı bu yeni hizmeti için, web tabanlı bir arayüz geliştirdiğini duyurdu. Bu arayüz, Arama Motoru Sonuç Sayfası’nda (SERP) gösterilecek olan metin ve görsellerin yüklenmesi için yapılan özel bir yükleme sayfasıdır. SERP üzerinde yer alacak reklam içeriklerinin uzunluğu 14 bin karakter sınırlamasına tabi tutulacak. Aynı zamanda içerikler maksimum 10 görsel ve video bağlantı içerebilecek. Buna ek olarak SERP üzerinde yer alacak sayfalar Facebook, Twitter ve e-posta ile paylaşılabilecek. Arama sonuç sayfası üzerinde görünüm olarak yer alacak yayın içerikleri kayar slayt olarak görüntülenecektir.

Arama sonuçlarında yer alacak içerik yayınları ve reklamlar, oluşturulan bu yeni arayüz sayesinde ayrı bir sayfa üzerinde barındırılacak. Bu içerikler 1 hafta boyunca konuyla ilgili yapılan aramalarda gösterilecek. 1 hafta sonrasında ise bu içerikler arama sonuç sayfasından kaldırılacaktır. Ancak bu içerik yayınları, Google içerisinden kaldırılmayacaktır. Yani içerikler Google’da barınmaya devam edecek. Böylelikle bu içeriklere link ile tekrar ulaşılabilecektir.

Google, hizmete sunacağı bu yeni proje için henüz geliştirme çalışmalarına devam etmektedir. Şuan için bu sistem adına Google’da birkaç deneme yayını yapılmıştır. Ayrıca Google tarafından hizmete sunulacak bu yeni projenin isminin ne olacağı da henüz bilinmemektedir.google arama sonuclari icerik yayinlari - Google Arama Sonuçlarında İçerik Reklamı Devri

Her geçen gün yaygınlaşan bu tür reklam uygulamaları, markaları ve yayıncıları site dışı reklam yapmaya yöneltmektedir. Çünkü içeriklerin direkt olarak reklam yapılan ağlar üzerinde yer alması, sayfaların daha hızlı açılmasına ve kullanıcıların başka sayfaya gitmeden direkt içeriğe ulaşabilmelerine imkan vermektedir. Bu durum kullanıcılar tarafından daha cazip görülmektedir. Şuan yurt dışında birçok yayıncı, kullanıcıları kendi sitesine çekmek yerine, içeriklerini doğrudan sosyal medya ağlarında barındırmaya başlamıştır. ( Facebook Instant Articles uygulaması). Bu duruma Apple da örnek gösterilebilir. Apple, “Apple News” uygulaması için direkt olarak kendi sunucuları üzerinden içerik barındırmaya izin veren CMS (içerik yönetim sistemi) arayüzünü tasarlamıştır. Süreç bu şekilde ilerlemeye devam ederse, kendi sitesine yönlendirerek reklam yapmaya çalışan sitelerin işi biraz daha zorlaşacak gibi gözükmekte. Google ve Facebook’un bu yeni özellikleri, yavaş yavaş blogların yerini de alabilir. Kim bilir belki de yayıncılar ve markalar kendi sitelerinden vazgeçerek, direkt olarak sosyal ağlarda ve arama motorlarında içerik barındırmaya yönelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir