Blog

Google Adwords Negatif Eşleme

Google Adwords Reklam Kampanyaları

google adwords negatif esleme - Google Adwords Negatif Eşleme

Google Adwords, özellikle son zamanlarda işletme sahiplerinin E Ticaret sitelerini, ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarabilmek için Google AdWords danışmanlığı hizmeti ile sıkça kullandıkları bir internet reklamcılığıdır. Oluşturulan Google Adwords reklam kampanyalarında işletmeleri kullanıcılara ulaştıran belirleyici faktör, anahtar kelime seçimleridir. Reklam kampanyalarını oluştururken kullanılacak anahtar kelimeler; ürün ve hizmetlerin bulunabilirlik oranlarını ve kullanıcılara ulaşılabilirlik oranlarını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden oluşturacağınız reklam kampanyası için kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Google Adwords reklam kampanyalarında, doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi kadar; oluşturulacak reklam kampanyası için tercih edilecek anahtar kelime eşleme türü de çok önemlidir. Google Adwords kampanyalarının beklenen başarıya ulaşabilmesi için doğru şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Yapılması gereken optimize çalışmaları arasında seçeceğiniz “anahtar kelime eşleme türü” tercihi de büyük öneme sahiptir. Google Adwords eşleme seçenekleri arasında tercih edebileceğiniz beş farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar: “Geniş Eşleme, Geniş Eşleme Düzenleyici, Sıralı Eşleme, Tam Eşleme ve Negatif Eşleme” türleridir. Bu eşleme türlerinden biri olan, negatif eşleme seçeneği ise en doğru hedef kitleye ulaşma konusunda, kullanılan önemli bir seçenektir. Şimdi, negatif eşleşmenin ne olduğuna ve negatif eşleşmenin sağlayacağı faydalara bir göz atalım.

Google Adwords Negatif Eşleme Nedir?

Negatif eşleme; oluşturulacak reklam kampanyaları doğrultusunda, Google’da yapılan arama sorgularında reklamın çıkmasının istenmediği anahtar kelime veya anahtar kelime gruplarının belirlenmesini anlamına gelmektedir. Yani, kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda kullanılan kelimeler arasında mevcut reklam kampanyasındaki ürün veya hizmeti içermeyen kelime öbekleri varsa bu aramalarda reklamın çıkması engellenebilmektedir. Böylelikle, Google Adwords reklam kampanya maliyetleri düşerken, belirlenen kampanya bütçesi ile daha fazla hedef kitleye ulaşılabilmektedir. Negatif eşleme seçeneği kullanılarak, belirlenen hedef kitle için reklam kampanyaları daha fazla optimize edilebilmektedir.

Negatif Eşleme Seçeneği Nasıl Uygulanır?

Negatif eşleme seçeneğine uygun reklam kampanyalarını oluştururken, kullanıcılar tarafından yapılan arama sorgularında mevcut reklamla ilgisi olmadığı tespit edilen kelime veya kelime gruplarının başına “-” eksi işareti konulmaktadır. Böylelikle ürün veya hizmete yönelik olarak oluşturulmuş olan reklam kampanyası için sadece ilgili anahtar kelimelerle yapılan aramalarda reklamın görüntülenmesi sağlanır. Örnek vererek açıklayacak olursak; E Ticaret sitenizden çelik kasa sattığınızı varsayalım. Kullanıcıların yaptıkları aramalarda, ‘çelik, çelik madde, çelik masa, çelik kapı’ ve benzeri kelime ve kelime öbekleri ile arama yaparak sizin reklamınıza ulaştıklarını düşünelim. Ancak siz çelik madde, çelik masa veya çelik kapı satmadığınız için bu tür arama sonuçlarında reklamınızın çıkmasını istemiyorsunuz. O zaman yapılması gereken şey; masa, madde, kapı ve benzeri sizin hizmet ve ürününüz ile alakası olmayan kelimelerin başına eksi (-) işareti koyarak negatif eşleme yapabilirsiniz. Böylelikle reklamlarınız bu tür arama sonuçlarında görüntülenmeyecektir. Ayrıca size getirisi olmayacak olan anahtar kelimeler reklam kampanyalarınızda hariç tutularak maliyetlerinizi azaltabileceksiniz.

google adwords negatif esleme seceneginin temel avantajlari - Google Adwords Negatif Eşleme

Google Adwords Negatif Eşleme Seçeneğinin Temel Avantajları

  • Oluşturulacak reklam kampanyalarında en doğru hedef kitleye ulaşılmasını sağlar
  • Google Adwords reklam kampanyalarının, tıklanma oranını yükseltir
  • Reklam kampanyası için harcanacak maliyetleri düşürerek, optimize edilmesine olanak sağlar
  • Google Adwords reklamları için yapılan yatırımlardan alınacak geri dönüş getirilerini artırır

Negatif Eşlemenin Kullanım Alanı ve Seçenekleri

Google Adwords reklam kampanyalarında, negatif eşleme türü iki farklı şekilde kullanılabilir. Negatif eşleşme; reklamlar için hazırlanan genel kampanyalarda kullanılabileceği gibi bir alt kategori olan reklam grupları düzeyinde de kullanılabilir. Genel kampanya düzeyinde negatif eşlemeden faydalanılacaksa; o kampanya içerisinde yer alan tüm reklam grupları için negatif eşleme seçeneği geçerli olmaktadır. Eğer negatif eşleme sadece reklam grubu düzeyinde kullanılacaksa belirlenen negatif anahtar kelimeler sadece o reklam grubu için geçerli olacaktır. Ayrıca negatif eşleşme türü genel olarak sadece arama ağı reklamlarında kullanılan bir seçenektir. Yani görüntülü reklam ağı kampanyalarından çok, arama ağı reklam kampanyalarında tercih edilmektedir. Ancak istenirse görüntülü reklam ağı kampanyalarında da negatif eşlemeden yararlanılabilir. Görüntülü reklam ağı kampanyaları için negatif eşleme türü uygulanırsa; belirlenen anahtar kelimelere uygun olarak farklı web siteleri ziyaret eden kullanıcılara ilgili reklam kampanyası gösterilmemiş olur.

Ayrıca, negatif eşleme türünü kullanırken iki farklı seçenek bulunmaktadır. İster kelime bazında negatif eşleme yapılabilir istenirse kelime öbekleri bazında negatif eşleme yapılabilir. İkisi arasındaki fark şudur: Kelime bazında negatif eşleme seçeneği tercih edilirse sadece belirlenen negatif tekil kelimeler üzerine arama yapan kullanıcılara reklamlar gösterilmez. Eğer, kelime öbekleri bazında negatif eşleme seçeneği tercih edilirse reklam kampanyası bu kelime öbeklerini içeren veya onlara yakın terimleri içeren aramalarda gösterilmez.

Negatif Eşleme Sürecini Doğru Belirlemek

Google Adwords reklam kampanyalarını optimize ederken seçilecek kelime eşleşme türü kadar eşleşme türü bazında kelime ve kelime öbeklerinin doğru süreçte belirlenmesi de önemlidir. Kampanya ve reklam gruplarının oluşturulacağı sürecin başında, reklam gösteriminin olmaması istenen negatif eşleme kelime ve kelime öbeklerinin belirlenmesi daha doğru olacaktır. Böylelikle reklam kampanyasının başladığı andan itibaren en doğru hedef kitleye ulaşılma şansı olur. Daha sonrasında, reklam kampanyasının devam ettiği süre içerisinde hedef kitle bazında sapmalara sebep olan anahtar kelime ve kelime grupları belirlenerek bunlarda negatif eşleme yapılarak düzenleme yapılabilir. Bu da reklam kampanyası ile ulaşılmak istenen hedef kitleyi olabildiğince optimize etmeyi sağlar.

Google Adwords Reklam Kampanyalarının oluşturulması ve yönetimi konusunda Sanal Yönetmen’in Reklam Danışmanlığı hizmetinden faydalanarak, başarılı reklam kampanyalarına imza atabilir ve reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir