Blog

Google Adwords Kalite Puanını Belirleyen Faktörler

Google Adwords Kalite Puanı 

Google Adwords Kalite Puanini Belirleyen Faktorler - Google Adwords Kalite Puanını Belirleyen FaktörlerGoogle Adwords Reklam Kampanyaları, günümüzde internet üzerinden E Ticaret faaliyeti yürütenler tarafından, oldukça sık yardımına başvurulan bir dijital reklam yöntemi haline gelmiştir. Google Adwords reklamlarında başarı elde etmek için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Başarılı Adwords yönetiminde; “Google Adwords kalite puanını yükseltme, anahtar kelimelerin belirlenmesi, reklamların ve açılış sayfalarının düzenlenmesi, kampanyaları sürekli takip etme, hedef kitlenin arama alışkanlıklarını inceleme, satın alma döngülerini takip etme” gibi birçok kriter etkili olmaktadır.

Google Adwords reklamlarında başarılı sonuç elde edilebilmesi açısından, kalite puanı dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerdendir. Peki, Google Adwords kalite puanı nedir? Google Adwords kalite puanı; oluşturulan reklam kampanyaları, seçilen anahtar kelimeler ve açılış sayfasının kalitesine yönelik olarak hesaplanan bir tahmindir. Kalite puanı Google sistemleri tarafından 1 ile 10 arası bir ölçek kullanılarak belirlenir.

Google Adwords Kalite Puanını Etkileyen Kriterler

Google Adwords kalite puanına etki eden temelde üç önemli faktör vardır. Bunlar: “Reklamın Beklenen Tıklanma Oranı, Reklam Alaka Düzeyi ve Açılış Sayfası Deneyimi” faktörleridir. Daha önceden kaleme almış olduğumuz “Google Kalite Puanı Hesaplama” konulu yazımızda, yukarıda sıralamış olduğumuz bu üç önemli faktörü anlatmıştık. Bir önceki yazımızı da inceleyerek, hem bu üç önemli kriterin kalite puanına etkilerinin neler olduğunu hem de Google Adwords kalite puanının nasıl hesaplandığını okuyabilirsiniz. Peki, Google Adwords kalite puanını belirleyen faktörler arasında yer alan diğer kriterler nelerdir? Şimdi bunların neler olduğuna bir değinelim.

Görülen URL’nizin Geçmiş Tıklama Oranı

Google Adwords sisteminden, ihtiyacınız olduğunda her zaman yararlanabilirsiniz. Ürün tanıtımlarınızı yapmak veya satışlarınızın artmasını sağlamak için her zaman reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız yeni reklam kampanyalarından daha yüksek verim alabilmek ve performans olarak daha başarılı olabilmek için; görülen URL’nizin geçmiş tıklama oranı önem taşımaktadır. Daha önceden oluşturduğunuz Google Adwords reklam kampanyaları ve bu kampanyaların kullanıcılar tarafından tıklama oranları, sizin Google Adwords kalite puanınızı etkileyen bir unsurdur. Görülen URL, kullanıcıların reklama tıkladıktan sonra yönlendirildiği sayfayı temsil etmektedir. Google Adwords ile oluşturulan tüm reklam kampanyalarına ait sayfa URL’leri, Google tarafından ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Bu geçmiş reklam kapmayanları arasında, tıklama oranı yüksek olan URL’ler kalite puanınıza olumlu yönde etki etmektedir.

Coğrafi Performansın Etkisi

Google Adwords reklam kampanyalarını oluştururken, reklamınızın Google Adwords Kalite Puanini Belirleyen Faktorler sayfa acilis hizi - Google Adwords Kalite Puanını Belirleyen Faktörleryayınlanmasını istediğiniz kriterleri kendinize göre belirleyebilmektesiniz. Bunlardan bir tanesi de coğrafi konumun belirlenmesidir. Oluşturacağınız Google Adwords reklam kampanyasının, hangi coğrafi lokasyonlarda yapılacak aramalarda gösterilmesini istediğinizi sistem ara yüzünde ayarlayabilmektesiniz. Yeni oluşturduğunuz Google Adwords reklam kampanyasının, hedeflediğiniz coğrafi bölgedeki başarısı, kalite puanınıza etki eden bir diğer faktördür. Coğrafi konuma göre belirlediğiniz reklam kampanyalarından yüksek verim elde edebilmek için ürün ve hizmetlerinizin hitap edeceği, performansı yüksek olan yerleşim yerlerini seçmeniz tavsiyemizdir.

Hedeflenmiş Cihazların Etkisi

Google Adwords reklam kampanyalarını oluştururken, reklamınızın hangi cihazlardan yapılan aramalarda gösterilmesi gerektiğini de belirleyebilmektesiniz. Böylelikle reklam kampanyanızı ister tek bir cihaz türü üzerinden, isterseniz tüm cihazlarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak sistem tarafından reklamlarınız, her cihaz türü için ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Yani oluşturduğunuz reklam kampanyası; bilgisayarlarda, mobil cihazlarda veya tabletlerde, gösterdiği performansa göre her biri için ayrı kalite puanı almaktadır. Bu yüzden, her cihaz için farklı kalite puanı hesaplaması yapıldığını unutmayınız. Örneğin; tablet cihazlar üzerinden elde ettiğiniz yüksek kalite puanı, bilgisayarlar üzerinden elde ettiğiniz kalite puanına etki etmemektedir. Her biri kendi özelinde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Sayfa Yüklenme Hızı

Reklam açılış sayfasının yüklenme hızı, Google Adwords kalite puanının belirlenmesinde önemli bir faktör haline gelmiştir. Bir web sayfasının, yüklenme hızı ise temelde SEO çalışmalarının başarısına bağlıdır. Sayfa yüklenme hızı 2015 yılından itibaren önemli SEO kriterlerinden birisi olmuştur. Çünkü arama motoru Google, sayfa yüklenme hızı değerlerini sıralama faktörü olarak kullanmaktadır. Sayfa yüklenme hızı hem organik ziyaretçiler hem de Google botları açısından çok önemli bir kriterdir. Tüm bunlar neticesinde de sayfa yüklenme hızının kalitesi, Google Adwords kalite puanınıza etki etmektedir. Çünkü reklam linkinize tıklayan bir ziyaretçi ne kadar kısa sürede sayfanıza ulaşırsa o kadar iyidir.

Google Adwords Kalite Puanini Belirleyen Faktorleri - Google Adwords Kalite Puanını Belirleyen Faktörler

İyi Optimize Edilmiş, Geçmiş Reklam Kampanyalarının Etkisi

Google Adwords reklam kampanyalarını oluştururken, başarılı bir şekilde optimizasyon yapmak önemlidir. Daha önceden yayınlamış olduğunuz reklam kampanyalarınızın iyi optimize edilmiş olması, onların kalite puanını yükseltecek bir etkendir. Bu da gelecek reklam kampanyalarınıza etki edecektir. Oluşturduğunuz reklam kampanyasında kullandığınız anahtar kelimeler üzerinde olumlu değişiklikler yapmak, hedef kitleyi iyi ayarlamak, coğrafi lokasyon seçimini doğru yapmak ve daha birçok özel optimize basamağını başarılı bir şekilde ayarlamak, mevcut reklam kampanyasından alacağınız Google Adwords kalite puanını etkilemektedir. Bu konuda öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta, kullandığınız anahtar kelimelerin başarı performansıdır. Anahtar kelimelerinizin tıklama oranı yüksekse doğru yoldasınızdır. Reklam kampanyalarını oluşturmadan önce anahtar kelimelerinizi belirlerken Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracından faydalanabilirsiniz.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız tüm bu kriterler, Google Adwords kalite puanınızı etkileyen faktörlerdir. Reklam kampanyalarınızdan daha iyi sonuçlar elde edebilmek için ve daha verimli olabilmek için bu faktörleri her zaman göz önünde bulundurun. Google Adwords avantajları ve özelliklerinden daha iyi faydalanabilmek için Google Adwords kampanyalarınızı iyileştirin ve reklam kampanyalarınızdan daha yüksek performans sağlayın.

Google Adwords reklam kampanyalarından beklediğiniz verimi elde edebilmek için ve Google Adwords reklam kampanyalarınızı başarılı bir şekilde yönetebilmek için Sanal Yönetmen’in Google Adwords Danışmanlığı Hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir