Blog

Facebook Paylaşım Çeşitleri

Facebook Sayfalarında Yapılabilen Paylaşım Çeşitleri

Kullanımı günden güne artan sosyal medya ağları, günümüzde firmalar ve kullanıcıların buluştukları bir alan haline gelmiştir. Firmalar ve markalar hedef kitlelerine ulaşabilmek için sosyal medya platformlarında kendi kurumsal hesaplarını ve sayfalarını oluşturmaktadır. Firmalar sayfaları aracılığıyla takipçileri ile ürünlerini, hizmetlerini, kampanyalarını ve ürünleriyle ilgili bilgileri paylaşmaktadır. İnsanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan birçok sosyal medya ağı yer almaktadır. Bu sosyal ağlar içerisinde yer alan Facebook platformu ise en çok kullanılan alandır. Bundan dolayı Facebook markalar için bir pazarlama alanı haline de gelmiştir. Sosyal medya pazarlamasının ve sosyal medya danışmanlığının merkezinde yer alan Facebook üzerinde firmalar ve markalar kendi hayran sayfalarını oluşturarak, hedef kitleleri için paylaşımlar yapmaktadır. Facebook’un sosyal medya pazarlaması konusunda markalara sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Ancak Facebook’un avantajlarını bilmek ve bunlardan faydalanmak için, Facebook bizlere sunduğu teknik özelliklere de hakim olmak gerekmektedir. Bu özelliklerin başında da Facebook paylaşım çeşitleri gelmektedir. Kurumsal bir sayfa yöneten firmaların Facebook paylaşım çeşitlerini bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. Böylelikle istenen verim elde edilebilir. Peki, Facebook paylaşım çeşitleri nelerdir?

facebook paylasimlari - Facebook Paylaşım Çeşitleri

Facebook Durum Güncellemesi Paylaşımı

En sık kullanılan paylaşım türlerinden biridir. Facebook’ta var olan sayfanız üzerinden sadece metne dayalı paylaşımlar yapılması, durum güncellemesi olarak adlandırılmaktadır. Durum güncellemesi paylaşımlarında genel olarak; ürün ve hizmet tanıtımı, ürün ve hizmetler hakkında bilgi, marka bilgisi, yenilikler ya da ilgi çekici genel bir konu üzerine paylaşımlar yapılmaktadır. Sizde bu paylaşım modeli ile hedef kitlenizi bilgilendirici metin paylaşımları yapabilirsiniz.

facebook durum guncellemesi paylasimi 1 - Facebook Paylaşım Çeşitleri

Facebook Fotoğraf ve Video Paylaşımı

Facebook her kullanıcıya kendi sayfası üzerinden fotoğraf ve video paylaşım imkanı vermektedir. Bu kişisel hesaplarda olduğu gibi firma sayfalarında da yer alan bir özelliktir. Fotoğraf ve video paylaşımı hedef kitleye görsel olarak hitap edebilmenin en güzel yollarından biridir. Etkileyici görseller ve videolar oluşturarak hedef kitlenizi memnun edebilir ve aynı zamanda kurumsal marka imajınızı güçlendirebilirsiniz.

Facebook, fotoğraf ve video paylaşımı konusunda kullanıcılara dört farklı seçenek sunmaktadır. Bunlardan ilki tekil olarak fotoğraf ve video paylaşım seçeneğidir. Durum paylaşım alanında yer alan fotoğraf ikonuna tıkladığınızda alt alta sıralı halde yer alan paylaşım seçeneklerinden ilkidir. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman tek bir görsel seçerek bunun paylaşımını yapabilirsiniz. Facebook üzerinden yapılacak görsel paylaşımlarında önerilen görsel boyutu ise 1200 x 1200 pikseldir. Video paylaşımı yaparken de dikkat etmeniz gereken noktaların başında videonun görüntüsü kalitesi ve özgün olması gelmektedir. Paylaşacağınız video ne kadar kaliteli olursa o kadar çok göze hitap edecektir. Ayrıca özgün video içerikler paylaşmanız daha faydalı olacaktır ki zira Facebook bazı videoları özgün olmadığı için kabul etmemektedir. Video paylaşımında dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada; videoyu yükledikten sonra, yükleme ekranına video ile ilgili olan gerekli bilgileri girmeyi unutmayın. Bu bilgiler içerisinde video ismi, video açıklaması, video etiketleri gibi bilgi alanları yer almaktadır.

facebook fotograf ve video paylasimi - Facebook Paylaşım ÇeşitleriFacebook sayfasından görsel paylaşımı konusunda yapılabilecek bir diğer paylaşım türü de “fotoğraf albümü oluştur” seçeneğidir. Birden fazla görsele sahip içeriklerinizi Facebook sayfanızdan tek tek paylaşmak yerine daha derli toplu, göze hoş gelecek ve bir bütünlük oluşturacak şekilde albüm olarak paylaşmanız daha doğrudur. Fotoğraf albümü oluştur seçeneği ile bir etkinliğinize ait görselleri, ürün veya hizmetlerinize yönelik birden çok görseli, sosyal içerikli görsellerinizi paylaşabilirsiniz.

Facebook fotoğraf döngüsü oluşturma seçeneği de bir diğer görsel paylaşım yöntemidir. Fotoğraf döngüsü oluşturma seçeneği ile web sitenize ait bir linki bu alana yapıştırarak, Facebook’un o link ile ilgili bazı görselleri otomatik olarak yüklemesini sağlayabilirsiniz. Yani tek bir paylaşım alanı içerisinde 3-5 görsel kullanarak kullanıcıları internet sitenizde belirli sayfalara yönlendirebilirsiniz. Linki alana girdikten sonra döngünün içerisine gelen fotoğraflardan istemediğiniz bir görsel olursa onu bu alandan çıkartabilirsiniz ve istediğiniz başka bir görseli buraya ekleyebilirsiniz. Fotoğraf döngüsü paylaşımlarında görseller yan yana bir alan içerisinde sıralanmaktadır ve görsel alanının sağ tarafında yer alan ok işaretine tıklanarak görseller kaydırılmaktadır. Görsellere tıklanıldığı zaman ise kullanıcılar sitenize yönlendirilmektedir. Fotoğraf döngüsü oluşturulurken tavsiye edilen görsel boyutu 600 x 600 pikseldir. Görsellerin en boy oranının ise 1:1 olması uygun olacaktır. Fotoğraf döngüsü oluştururken olabildiğince az yazı yazılmalıdır. Bu bağlamda metin uzunluğunuzun 90 karakter, başlığın 40 karakter ve bağlantı açıklamasının 20 karakterden oluşmasına özen gösterin.

Facebook’un sayfa sahiplerine vermiş olduğu bir diğer görsel paylaşım avantajı da “slayt gösterisi oluşturma” imkanıdır. Durum paylaşım alanında yer alan Fotoğraf / Video seçeneğine tıklayarak açılan seçenekler arasından slayt gösterisi oluştur alanını seçerek, kendi slaydınızı oluşturabilirsiniz. Slayt gösterisi oluşturmak hem kullanıcıya daha profesyonel gözükmenizi sağlayacak hem de daha iyi tanıtıcı paylaşım yapabilme imkanınız olacaktır. Facebook’ta slayt döngüsü oluşturabilmek iççin en az üç en fazla ise yedi görsel seçebilme imkanınız vardır. slayt için seçtiğiniz fotoğraflar yüklendikten sonra, paylaş butonuna basarak videonuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Slayt döngünüz oluştuktan sonra size bir bildirim gelecek ve bu bildirimin ardından vidonuzu düzenleyebilirsiniz. Videoya kişileri etiketleme, video ismi, video açıklaması, video küçük resmi ve benzeri birçok bilgi ekleyebilirsiniz. Slayt gösterisi oluşturarak takipçilerinizin ilgisini daha fazla çekebilirsiniz. Slayt gösterisi oluşturulurken kullanılacak görseller için tavsiye edilen boyut 1280 x 720 pikseldir.

Facebook Teklif Paylaşımı

Facebook’taki sayfanızdan paylaşabileceğiniz ve etkileşimi fazla olan bir başka paylaşım çeşidi de teklif paylaşımlarıdır. Facebook sayfanızdaki durum paylaşım alanının üst sağ kısmında yer alan teklif alanından oluşturacağınız teklifler sayesinde müşterileriniz ile indirim fırsatlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu alanda bir indirim teklifinden, 1 alana 1 bedava kapması ya da çekiliş kampanyasına dair paylaşım yapabilirsiniz. Teklif oluştururken öncelikli olarak insanların bu teklifi internet üzerinden mi yoksa mağazadan mı kullanabilecekleri bilgisini seçin. Eğer bu tekliften, internet üzerinden faydalanılacaksa internet adresinin de bağlantı (URL) bilgisini girmelisiniz. Daha sonra teklif türünüzü belirleyin. Teklif türünde sizi; indirim yüzdesi, indirim tutarı, bir alana bir bedava ve hediye olarak dört farklı seçenek beklemektedir. Bunlardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Bu teklif türlerini seçtikten sonra bunlara ait diğer bilgileri de doldurarak teklif oluşturma işlemine devam edebilirsiniz. Genel bilgiler çerçevesinde eklemeniz gereken bilgiler içerisinde; görsel, son kullanma tarihi, indirim kodu (isteğe bağlı), koşullar ve şartlar (isteğe bağlı) gibi bilgi alanları yer almaktadır. Tüm gerekli alanları doldurduktan sonra ise teklifinizi oluşturup, sayfanızda paylaşabilirsiniz.

Facebook Etkinlik Paylaşımı

Facebook sayfanız üzerinden çeşitli etkinlikler oluşturarak bunu sayfanızdan paylaşabilirsiniz. Etkinlikler ile buluşmalar, organizasyonlar, seminerler, lansmanlar ve benzeri aktiviteler oluşturabilirsiniz. Etkinlikler katılımcı odaklı olarak yapılan paylaşımlardır. Özel veya herkese açık olarak etkinlik oluşturabilirsiniz. Özel etkinliklerinizde istediğiniz kişileri etkinlik sayfasına davet edebilirsiniz. Etkinlik oluşturmaya tıkladıktan sonra ilgili sayfada gerekli bilgileri (etkinliğin adını, detaylarını, yerini ve zamanını) girerek etkinliğinizi oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Etkinlik oluşturulduktan sonra gizlilik ayarlarında değişiklik yapılamadığını sakın unutmayın. Etkinlik paylaşımında konuklar davet edebilir, fotoğraflar paylaşabilir, gönderiler paylaşabilir ve etkinlik detaylarını düzenleyebilirsiniz. Etkinlik oluştururken kullanılacak görselin tavsiye edilen boyutu 1920 x 1080 pikseldir.

facebook teklif etkinlik kilometretasi not paylasimlari - Facebook Paylaşım Çeşitleri

Facebook Kilometre Taşı Paylaşımı

Facebook kilometre taşları, markanızla ilgili önemli gelişmeleri ve bilgileri, sayfanızın zaman tünelinde öne çıkarmanızı sağlayan özel bir sayfa gönderisidir. Sayfanızın hikayesini anlatan önemli gelişmeleri paylaşmak için Facebook kilometre taşlarından faydalanabilirsiniz. Kilometre taşı paylaşımları bir bayrak ikonu ile birlikte görülmektedir. Kilometre taşı oluşturma alanına Facebook durum paylaşım kısmında yer alan etkinlik seçeneği üzerinden ulaşabilirsiniz. Önemli bir gelişmeyi ön plana çıkartacak olan kilometre taşı oluştururken başlık, konum, tarih ve detayları girerek ve bir fotoğraf ekleyerek kilometre taşını oluşturup, paylaşabilirsiniz.

Facebook Not Paylaşımı

Facebook’ta not paylaşımı bir nevi blog yazısı paylaşımına benzetilebilir. Facebook sayfanızın durum paylaşım alanında yer alan etkinlik kısmından erişilen not paylaşma alanı ile firma ve markanıza ait bilgileri, basın açıklamasını, ürün yazılarını ekleyerek paylaşmanız mümkündür. Not paylaşırken görsel, başlık ve içerik eklemeniz gerekmektedir. Oluşturacağınız not için kullanacağınız görselin tavsiye edilen boyutu 1200 x 445 pikseldir. Not paylaşım seçeneği, blog postları gibi bazı özelliklere sahiptir. Bu alan içerisinde metin düzenleme, H etiketi kullanma ve benzeri bazı özellikler yer almaktadır.

Facebook paylaşımları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da Facebook hesap yönetimi konusunda sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir